Otvorena Univerzalna izložba Ekspo-2025 u Osaki, otvoren i paviljon Srbije
Univezalna izložba Ekspo 2025 na kojoj je predstavljeno oko 160 zemalja i regiona otvorena je danas u Japanu, pod znakom tehnologija budućnosti i sloge u rascepkanom svetu.

Ministar finansija Srbije Siniša Mali objavio je na svom Instagram profilu da je otvoren i paviljon Srbije koji ima interaktivnu postavku i obrađuje temu igre, što je, kako je rekao, i tema specijalizovane izložbe Ekspo 2027 koja će biti održana u Beogradu.
Tri godine posle Ekspoa u Dubaiju, Osaka je za temu izabrala "društvo budućnosti" sa naglaskom na veštačku inteligenciju i svemir.
Među glavnim atrakcijama su marsovski meteor, 32 skulplture Helo Kiti prerušene u alge, demonstracije dronova ili minijaturno srce nastalo od matičnih ćelija i predstavljeno javnosti prvi put.
Ekspo 2025 će trajati do 13. oktobra na veštačkom ostrvu Jumešima, a upisuje se u liniju izdanja Izložbi od 1970. takođe održanom u Osaki koji je imao veliki uticaj na arhipelag u punom ekonomskom zamahu.
Unverzalne izložbe organizuju se u svetu od 1851. godine (ona od 1889. je za nasleđe ostavila Ajfelovu kulu u Parizu) i prilika su zemljama učesnicama da se takmiče preko arhitekture svojh paviljona i kulturnih i tehnoloških predstavljanja.
U ovom izdanju nacionalni paviljoni okruženi su impozantnim "Velikim prstenom" obimom od dva kilometara i 20 metara visokog, koji predstavlja najveću drvenu konstrukciju na svetu prema Ginisovoj knjizi rekorda, i simbol je sloge prema njenom kreatoru Sou Fudžimotou.
Izložba se ipak otvara pod senkom brojnih sukoba, klimatske opasnosti i ekonomskih turbulencija koje je izazvao američi predsednik Donald Tramp.
Na ceremoniji otvanja juče, gde je bila povezana veštačka inteligencija i kabuki ples, japanski car Naruhito je izjavio da se nada da će Ekspo2025 ponuditi naordima sveta priliku da poštuju ne samo sopstveni život već takođe živote drugih.
Ekspo može da doprinese "vraćanju osećanja jedinstva" u svetu obeleženom podelama, rekao je danas japanski premijer Šigeru Išiba.
Iznad malog štanda Ukrajine, koja je više od tri godine u ratu početom ruskom invazijom, piše "Nije za prodaju". Rusija ne prisustvuje Ekspou 2025.
Izraelci i Palestinci imaju svaki po mali paviljon. Jahel Vilan koji vodi izraelski paviljon, ukrašen kamenom sa Zida plača iz Jerusalima rekao je za Frans pres da su došli sa porukom mira.
Paviljon SAD-a ima za temu "Prelepa Amerika", ali ne pominje trgovinski rat, stavljajući naglasak na pejzaže, veštačku inteligenciju i svemir, sa simulacijom lansiranja rakete iznad posetilaca.
Susedni kineski paviljon predstavlja zelene tehnologije i uzorke sa Meseca koje su na Zemlju donele sonde Čang-e 5 i Čang-e 6.
Francuski paviljon obavijen ogromnim belim čaršavima ima statue Rodena, tapiseriju D'Obisona u stilu japanskog studija animacije Gibli, gargojl iz Notr Dama, vino iz Alzasa.
Univerzalne izložbe često se kritikuju zbog njihove privremenosti i onoga što ostane posle njih. Veštačko ostrvo Osake će biti srušeno posle oktobra i tu će biti izgrađen hotelski kompleks sa kasinom, a samo će 12,5 odsto "Velikog prstena" biti ponovo upotrebljeno, prema japanskim medijima.
Izvor: Beta