Petković: Na Jarinju zabranjen prolazak još jedne pošiljke dinara
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da je danas, 14. februara, po nalogu (kosovskog premijera) Aljbina Kurtija, na administrativnom prelazu Jarinje zabranjen prolazak još jedne pošiljke dinara, namenjenih za isplatu plata, penzija i socijalnih davanja za Srbe i druge nealbanske stanovnike Kosova i Metohije čiji opstanak zavisi od priliva sredstava iz budžeta Republike Srbije, saopštila je Kancelarija.

On je rekao da "pripadnici Kurtijeve policije ne samo da su zabranili ulaz dinara, nego su na administrativnom prelazu prema predstavnicima Narodne banke Srbije i kompanije "Henderson" demonstrirali "osionost i grubost", a zatim ih oterali uz pretnju hapšenjem.
Kako je istakao, time je Kurti jasno poručio da takozvani prelazni period je čista laž, i da je sve vreme u toku rad na operacionalizaciji odluke o zabrani dinara.
"Novac je poslat prema svim ustanovljenim višedecenijskim procedurama, a koje predviđaju da pošiljku dinara na Jarinju sa svim potvrdama preuzima britanska kompanija 'Henderson' i prevozi ih do trezora u Leposaviću, ali je ulaz dinara zabranjen. Kurtijev 'prelazni period' je ništa drugo do šarena laža osmišljena da zamaže oči političkim krugovim na Zapadu koji su mu jasno poručili da je napadom na elementarne uslove opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji otišao predaleko", rekao je Petković.
Prema njegovim rečima, očigledno je da su "Kurtijeve poruke da dinar nije zabranjen na Kosovu i Metohiji laž i besramna propaganda", a da se njegov "plan etničkog čišćenja srpskog naroda iz pokrajine realizuje bez ikakve zadrške".
Jedna pošiljka dinara već je bila blokirana 7. februara na prelazu Jarinje, i to, kako je rekao, kao i ovoga puta, bez ikakvog zvaničnog objašnjenja i odbijenice.
Petković je apelovao na međunarodnu zajednicu da dodatno pojača pritisak na Prištinu da trajno odustane od jednostrane odluke o zabrani dinara, jer očigledno eksplicitne verbalne poruke neodobravanja koje je Kurti dobijao poslednjih dana nisu delotvorne.
Istovremeno, pozvao je srpski narod na Kosovu i Metohiji na strpljenje i uzdržanost, jer će Beograd nesumnjivo naći način da spreči Kurtijeve naume, i da osigura opstanak srpskog i drugog nealbanskog stanovništva u našoj južnoj pokrajini.
Guvernerka: Političko pitanje
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković je povodom zabrane britanskoj kompaniji Henderson unos novca na Kosovo radi isplate plata i penzija srpskom stanovništvu, pod pretnjom hapšenja rekla da postoji ugovor sa tom britanskom kompanijom o transportu novca srpskom i drugom stanovništvu, do 2026. godine.
"Hendersonu, koji ima licencu za transport novca danas je zabranjeno da unese novac na Kosovo i Metohiju sa zahtevom da se udalji od granice jer će osoblje biti uhapšeno", rekla je Tabaković.
Na pitanje novinara da li postoji tehničko rešenje da se novac dopremi do srpskog i ostalog stanovništa koje po raznim osnovama ima prihode iz Srbije, Tabaković je istakla da to nije tehničko pitanje nego suštinsko političko pitanje.
Navela je da je to prevashodno pitanje političkog dijaloga Beograda i Prištine, a pokušaj prištinskih vlasti da zabrane dinar na toj teritoriji je, kako je rekla, ukidanje pravnog okvira nasiljem.
Tabaković je rekla da ne želi da govori o troškovima konverzije dinara u evro.
Centralna banka Kosova: Uredba se primenjuje bez obzira na prelazni period
Centralna banka Kosova (CBK) saopštila je da je Uredba o gotovinskim operacijama na snazi i primenjuje se bez obzira na prelazni period.
Iz CBK su za Kosovo onlajn kazali da će u okviru prelaznog perioda, u naredna tri meseca, nastojati da olakšaju pripadnicima srpske zajednice finansijsko uključivanje i prilagođavanje s Uredbom o gotovinskim operacijama i transferima, što će podrazumevati, kako navode, olakšavanje otvaranja računa, povećanje broja bankarskih filijala i bankomata na severu Kosova.
"Akcioni Plan predstavlja dodatnu inicijativu CBK-a da olakša efekte Uredbe na zajednicu u što lakšem mogućem načinu finansijsko uključivanje i prilagođavanje sa Uredbom kao što je olakšavanje otvaranja računa, povećanje broja bankarskih kancelarija, bankomata, POS-ova mobilnih i daljinskih itd. Te radnje će se ostvarivati svaki dan i završiti u roku od tri meseca, kao što je na primer, otvaranje filijala banke u svakoj opštini na severu zemlje. Prema tome, ovo je vreme kada će se plan sprovesti kako bi se pružila što veća podrška i mogućnosti za finansijsko uključivanje", navodi CBK.
Na pitanje šta će biti s penzijama i platama koje stižu iz Srbije za ta tri meseca, iz CBK navode da su najavili svoje "konstruktivno angažovanje", nudeći predlog Narodnoj banci Srbije za olakšavanje mehanizma za prebacivanje sredstava na najefikasniji način iz Srbije na Kosovo, preko bankovnih računa i već poznatih modela.
"Prema tome, zavisi od institucije pošiljaoca (Srbije) prebacivanje sredstava na bankovne račune srpskih državljana Kosova", poručuju iz CBK.
Prema njihovim rečima, svi građani imaju pristup bankovnim računima i mogu primiti sredstva na svojim računima u evrima.
Građani koji još nemaju račun, navode, mogu ga otvoriti u bilo kojoj banci, u skladu s Uredbom CBK-a o pristupu platnim računima za osnovne usluge.
"Za ugrožene grupe i socijalne šeme nema tarife ni za otvaranje ni za održavanje od 1. januara 2024. godine", napominju iz CBK.
Kako ističu, ukoliko se opcija koju je predložila CBK uzme u obzir i primeni neće biti nikakvih tarifa za građane jer će to biti isti mehanizam za davanje plata i penzija iz budžeta Kosova ili čak iz privatnog sektora.
Izvor: Kancelarija za KiM, Tanjug, Beta