Pistorijus: Nastaviti s istragom o Banjskoj; Vučić: Srbija će prihvatiti sve preporuke ODIHR-a i OEBS-a
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus izjavio je nakon susreta s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u sredu 7. februara da je neophodno da Srbija nastavi istragu o događajima u Banjskoj, da se izbegne eskalacija odnosa sa Prištinom kao i da je važno što Srbija neće podržati eventualne tendencije secesije u Republici Srpskoj. Kako je rekao, tokom susreta je bilo reči i o proteklim izborima u Srbiji, te podsetio da se čeka konačan izveštaj ODIHR o njima. Vučić je rekao da će Srbija prihvatiti sve preporuke ODIHR i OEBS u vezi sa nedavno održanim izborima, te je pozvao njihove predstavnike da prisustvuju lokalnim izborima koji će biti održani na proleće ove godine.

Pistrijus je naveo da je s Vučićem imao kratak, otvoren i iskren razgovor tokom kojeg je zaključeno da je Srbija najveća ekonomija Zapadnog Balkana i partner Nemačke. On je na zajedničkoj konferenciji za novinare rekao da to što je Srbija najveća ekonomija, znači da ima i najveću odgovornost.
Rekao je da su razgovarali i o Republici Srpskoj i da će se zalagati za integritet te teritorije.
"Jedinstveni smo i u tome da sa eskalacijom može da bude štete. Mudrost u političkom životu je da moraju da se prave kompromisi i prevaziđe prošlost i da sprečimo eskalaciju i tenzije. Nasilje i pretnje nisu sredstvo političkog uslovljavanja", rekao je on.
Kada se radi o Kosovu i Metohiji, Pistorijus je rekao da je tokom posete Prištini pozvao na dijalog i da je bio jasan da se svaka legitimna mera mora biti takva da niko ne trpi štetu i da postoje prelazni rokovi, bez zaoštravanja situacije.
Dodao je da dijalog o normalizaciji pod posredstvom EU treba nastaviti sa posvećenošću zbog približavanja EU.
"Moraju da se nastave i sprovode dogovoreni sporazumi i zahvalan sam predsedniku i uverio me je da od strane Srba ne treba očekivati negativan uticaj koji neće ugroziti stabilnost u regionu", rekao je Pistorijus.
Kako je dodao tema je bila i rat u Ukrajini koji ulazi u treću godinu i da on predstavlja strašan pokušaj podrivanja našeg načina života u slobodi.
"Uradićemo sve da podržimo borbu u Ukrajini. Nije reč o pravu jačeg, već o jačanju prava, zbog čega su sankcije važno sredstvo i zato je važno da se Srbija priključi", rekao je on.
Vučić: Pozvali smo posmatrače i na lokalne izbore, ništa ne krijemo
Vučić je naveo da je razgovor bio otvoren i iskren sa obe strane, bez rukavica i poručio da će Srbija čuvati stabilnost u regionu i da “njegova reč znači više nego mnogi potpisi u regionu i u Evropi”.
On je naveo da će Srbija prihvatiti sve preporuke organizacija ODIHR i OEBS u vezi sa nedavno održanim izborima i pozvao njihove predstavnike da prisustvuju lokalnim izborima koji će biti održani na proleće ove godine.
"To nije naša obaveza, ali smo i to uradili da bismo pokazali da ništa ne krijemo, zato što mislimo da imamo toliko čvrst i toliko jasan legitimitet za svakoga ko želi da pošteno posmatra stanje u našoj zemlji, da nemamo čega da se plašimo", rekao je Vučić u Predsedništvu, na konferenciji za medije s Pistorijusom.
On je naveo da je prihvatanje preporuka tih organizacija podrazumevajuća stvar za Srbiju i ponovio svoj stav da su 17. decembra održani "veoma fer i veoma pošteni izbori".
Ocenio je da je važno da se poštuju pravila i međunarodno-pravne norme, ali i da je važno da se "smanji mešanje u unutrašnje poslove drugih zemalja".
"Srbija se nikome ne meša u unutrašnje poslove. Na žalost, mi smo u poslednje vreme postali predmet mešanja mnogih sila i očigledno je da zbog nekih geopolitičkih interesa mnoge zemlje misle da imaju pravo na brutalno mešanje u naše unutrašnje stvari", kazao je Vučić.
On je naveo da zvanični Beograd priprema izveštaj o međunarodnom mešanju u decembarske izbore, i da će, kada izveštaj bude završen, javnost o tome biti obaveštena.
Vučić je u Beogradu, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkim ministrom odbrane Borisom Pistorijusom kazao da je Srbija ozbiljna država, te da "nadležne službe rade svoj posao".
Upitan da li su istinite glasine da je, kada je ranije (krajem decembra 2023.) govorio o stranom meštanju u decembarske izbore u Srbiji mislio na Rusiju, Vučić je odgovorio odrečno.
"Interesantno, u ovom slučaju nisam mislio na Rusiju, a čim završimo izveštaj upoznaćemo javnost sa tim", rekao je on.
Predsednik Srbije je pre više od mesec dana, 21. decembra prošle godine najavio da državni organi Srbije sastavljaju "važno pismo o uplivu i mešanju jedne važne zemlje u izborni proces Srbije na najbrutalniji način".
Prema njegovim rečima, Srbija je ozbiljna država i ozbiljno se time bavimo bavi.
"Da li postoji ruska propaganda, pa postoji, da li postoji neka druga propaganda, pa postoji...." naveo je predsednik Srbije.
"To što neki ljudi misle da mi ne smemo da izadjemo s nečim....naše službe ozbiljno rade svoj posao , samo smo mi ozbiljna zemlja, koja neće na osnovu priča i glasina da sastavlja svoje izveštaje...", kazao je Vučić.
Kada to uradimo, kako je kazao, "prvo čemo sa partnerima da razgovaramo i da ih upoznamo, da dobijemo pravne odgvore a ne da izlazimo u javnost s tim šta smo videli na društvenim mrežema".
"To nije ozbiljno i tako se ne radi ozbiljne stvari u bilo kojoj odgvornoj državi", kazao je predsednik Srbije.
On je dodao da će srpski organi nastaviti da sprovode istragu po pitanju događaja od 24. septembra u Banjskoj, ali je zamolio i Nemačku da se u okviru Euleksa - pošto, kako kaže, postoji glasno ćutanje - konačno sprovede istraga o pokušaju ubistva najmanje sedmorice Srba, od toga dvoje dece na koje je pucano i koji su ranjeni samo zato što su nosili božićno drvo ili oni koji su pokušali ubiti Dragišu Galjaka koji je sa dva metka pogođen u leđa od strane Kurtijeve policije.
"Voleli bismo da se tu standardi izjednače. Mi imamo dobru komunikaciju sa NATO-om, profesionalnu, vrlo korektnu. Nastavićemo takvu saradnju da imamo i u buduće", rekao je on.
Izvor: Insajder, Beta