Po nalogu suda vraćena na posao otpuštena radnica EPS-a, ali na drugo radno mesto

Radnica Elektroprivrede Srbije (EPS) i Rudarskog basena Kolubara Vesna Lakićević, kojoj je uručen otkaz nakon objava na društvenim mrežama o podršci studentskim protestima, vraća se na posao na osnovu privremene mere suda do okončanja spora koji vodi protiv EPS.

Foto: Insajder

Vesna Lakićević je u izjavi FoNetu najavila žalbu, pošto je raspoređena na drugu radnu poziciju, uz manju platu i bez beneficija.  

"Dobila sam 'normalan' koeficijent, ali nemam smenu, nemam beneficije i to su me poslali u službu u kojoj nikad nisam radila, tako da bih morala da prođem kompletnu obuku", navela je Vesna Lakićević, napominjući da je 38 godina provela u direktnoj proizvodnji, a sada je poslata u sektor sa kojim nikada nije imala veze.  

Vesna Lakićević je u ranijim izjavama navela da radnici nisu upoznati sa EPS-ovim pravilnikom na osnovu kojeg je dobila otkaz nakon gotovo četiri decenije rada. 

Tvrdi da je taj pravilnik diskriminatoran i da nema bilo kakve veze sa radnom disciplinom, već samo sa društvenim mrežama.  

"A šta sam ja uradila – prvo sam na Fejsbuku podelila poziv, u ime radnika EPS koji smo nezadovoljni, da se podrže studenti, jer je to normalno. Želimo, baš kao i oni, da se u državi poštuju zakon i pravda. Logo EPS koji se našao u mojoj objavi i zbog čega me optužuju, napravili su studenti, a ja sam ga samo iskoristila. I uz taj logo sam napisala – ili si Đokin ili si student“, navela je Vesna Lakićević. 

Tvrdi da u slučaju njenog otkaza, kojem je prethodilo upozorenje, nisu poštovani propisi i da nije prvobitno dobila disciplinsku meru.  

Vesna Lakićević nije jedina otpuštena radnica EPS, budući da su još dvojica njenih kolega doživela istu sudbinu.  

Rešenjem Inspekcije rada otpušteni radnik Elektroprivrede Srbije (EPS) i kolubarskog basena Goran Perišić treba da bude vraćen na posao do okončanja sudskog postupka koji se vodi protiv EPS, saopštio je u sredu njegov advokat Ivan Ninić.  

Prema Ninićevim rečima, Inspekcija rada je posle obavljenog nadzora u EPS, utvrdila da su ispunjeni uslovi da se Perišić vrati na rad, ali se, kako navodi, nije upustila previše u same razloge otkaza ugovora o radu. 

"Inspekcija se ograničila na formalno pitanje koje pokazuje odsustvo pravne pismenosti u EPS. Naime, Goranu je otkazan ugovor o radu iz 2003. godine, a zapravo, jedino što su mogli da urade je otkaz ugovora iz 1997. godne, kojim je prvi put zasnovan radni odnos. U periodu od šest godina ugovor je pretrpeo određene izmene“, objasnio je Ninić.  

On dodaje da je Perišiću otkazan pogrešan ugovor o radu, jer je u međuvremenu promenjena i pravna forma samog EPS.  

Protiv kompanije EPS podneta je i tužba zbog otkaza Perišiću, koji je pred Novu godinu čestitao praznike građanima, kolegama i studentima šakom obojenom u crveno. 

Izvor: FoNet

Tagovi: