Završen protest zbog intervjua Informera: Dok obična žena nije slobodna, nijedna nije slobodna
Protest na koji je pozvala Ženska solidarnost, a koji je pokrenut nakon objavljivanja intervjua s višestrukim silovateljem u Informeru, završen je večeras na Trgu Nikole Pašića u Beogradu.

Ovo je treći protest ispred redakcije Informera nakon što je taj list krajem septembra objavio intervju sa Igorom Miloševićem, koji je nedavno pušten iz zatvora nakon što je odslužio kaznu zbog silovanja. Nakon prvog protesta, tokom kojeg je jedna učesnica nogom udarila glavnog i odgovornog urednika Informera Dragana J. Vučićevića, taj list je podneo krivičnu prijavu protiv svog sagovornika, Miloševića, posle čega je on uhapšen.
Novinarska udruženja kritikovala su rad Informera jer smatraju da intervju nije urađen na profesionalan način i da je njime prekršen Kodeks novinara.
Na delu kolovoza Trga Nikole Pašića koji se uliva u Dečansku ulicu prolivena je crvena farba, kao krv ubijenih žena u Srbiji uz povike: "Ne naše suze, ne naša krv", i ostavljeni su crveni otisci ruku.
"Dok obična žena nije slobodna, nijedna žena nije slobodna", poručila je pesnikinja Radmila Petrović.
Ona je istakla da se učesnice protesta bore za svet u kojem neće biti uznemiravane i proganjane i svet u kojem žene neće biti taoci sistema.
Poručila je da su žene došle na protest da se suoče sa svojom bolnom stvarnošću i da odatle krene revolucija.

"Borimo se za svet u kojem se neće tražiti po svaku cenu da postanemo majke, aonda nam se kao majkama pripisivati odgovornost za sva zla ovog društva", rekla je Petrović.
Kako je rekla bore se za svet ženska krv i suze neće prodavati novine i u kojem će se ženama verovati da nisu bezbedne.
"Ko snosi odgovornost što se majci u Vršcu nije verovalo i što se ženama po ko zna koji put nije verovalo? Ko snosi odgovornost što je devojcia ubijena", pitala je Petrović.
Predstavnica Autonomnog ženskog centra Vanja Macanović rekla je da govori kao glas žena kojima institucije nisu verovale i nisu pomogle, kao i dece čije se detinjstvo remeti.
"Sramota me današnje Srbije čije institucije ženama nisu omogućile minimum zastite od zlostavljanja nakon podnošenja prijave", rekla je Macanović.
Ona je dodala i da zaštite nema kada nasilnik izađe iz zatvora.
Kako u Srbiji ne postoji institucija nadležna za medijske sadržaje na Jutjubu, Macanović je istakla da su se obratile ženskim organizacijama u SAD da im pomognu da preko samog Jutjuba skinu snimak intervjua sa silovateljem.
Na to su učesnici protesta vikali "Snimak skidajte", što i jeste jedan od zahteva sa prošlog protesta koji je održan u subotu i koji je danas ponovljen - da intervju bude skinut sa svih portala koji su ga preneli.
Ponovo je tražen prestanak javnog finansiranja medija koji krše Kodeks novinara Srbije i ne prate smernice Novinarki protiv nasilja.
Protest je počeo na Terazijama, ispred zgrade u kojoj je redakcija Informera, i trajao je oko dva sata, a za to vreme bio je blokiran saobraćaj u užem centru grada.
Najavljen je i novi protest povicima "Vidimo se ponovo".
Sa protesta u Beogradu koji su pokrenuti objavljivanjem intervjua u listu Informer s višestrukim silovateljem, danas je poručeno da pošto institucije ne žele da čuju žene, one će izlaziti na ulicu da bi ih čuli.
Sa današnjeg protesta poručeno je da taj intervju, koji je prvi objavio Informer a potom preneli i drugi portali, još nije uklonjen sa interneta.
"Danas smo ovde zato što institucije ćute, a nasilje se nastavlja", poručeno je na protestu na Terazijama u centru Beograda i istaknuto da su za sedam dana ubijene jedna žena i jedna devojčica.
Jedna od istaknutih učesnica protesta, Jelena Riznić, ukazala je da je u proteklih nedelju dana ubijena dvogodišnja devojčica, a da je od početka godine ubijeno 25 žena i da je to posledoca nasilja koje su institucije ignorisale.
"Zato su žene ubijene. Ako mi danas budemo ćutale, generacije devojčica će biti ubijeno i ugušeno u našem ćutanju. Moramo da pustimo glas i vičemo za njih", istakla je Riznić.

Ona je rekla da je pre dva meseca dobila informaciju da je na slobodi čovek koji joj je pretio da će je ubiti pištoljem i da je na ulici jer leže i budi se s mišlju o smrti, ali i zato što se danas ne boji, jer su žene jedne drugima snaga.
"Nazivali su nas vešticama u prošlosti. Danas nas nazivaju vešticama, vreme je da mi njih nazovemo nasilnicima i na lomači spalimo ovaj sistem koji mrzi žene", poručila je Riznić.
Posle njenog govora učesnici su vikali "Svi smo uz Jelenu".
Učesnice, koje su isplele mrežu crvenim konopcem na ulazu u Informer sa natpisom "Zatvoreno", poručile su da ovo ne sme biti "cudo od tri dana", da se nasilju mora stati na put i da ako institucije neće, štitiće ih druge žene.
U prvom redu na protestu su četiri dobošarke. Ljude je na protest pozvala Ženska solidarnost.
Najveći transparent na protestu bio je "Bes na ulice, pravda za žene i devojčice", a istaknut je bio i "Nismo besne, ovo je gnev", kao i "Gde je i šta radi centar za socijalni rad".

Učesnice su uzvikivale "Ne naše suze, ne naša krv", "Govno jedno, kako smeš", "Ženska revolucija", "Robija za nasilnike", "Besne smo" i "Nasilnike u zatvore, ne u medije", kao i "Besne i slobodne".
Nekoliko dece koja su sa roditeljima dosla na protest nosilo je transparent "Kakvu budućnost ostavljate", dok je jedan stariji muškarac zapalio izdanje lista Informer.
Učesnici protesta prošetali su od Terazija ka Skupštini Srbije.
Terazije su bile blokirane za saobraćaj u oba smera, a saobraćaj je zaustavljen i u Ulici kralja Milana.
Na skupu su bili i predstavnica Demokratske stranke Dragana Rakić, Ne davimo Beograd Biljana Đorđević, umetnica Bojana Vuntirišević i bivši premijer Srbije Zoran Živković.
Izvor: FoNet