Počelo suđenje Hašimu Tačiju u Hagu, izjasnio se da nije kriv

Bivši lider OVK i bivši predsednik Kosova Hašim Tači se izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice, na početku suđenja pred Specijalizovanim većima Kosova u Hagu. Uz Tačija, za zločine nad Albancima, Srbima i Romima na Kosovu i u Albaniji, 1998-99. optuženi su članovi Glavnog štaba OVK Kadri Veselji, Redžep Seljimi i Jakup Krasnići, koji su se takođe izjasnili da nisu krivi ni po jednoj tački optužnice.

Hašim Tači Foto: Tanjug/Koen van Weel/Pool via AP

''Razumem optužnicu, i u potpunosti nisam kriv'', rekao je Tači pred sudijma.

Krasnići je dodao da je on ''pomogao da se optužnica razume, s obzirom na to kakva je'', i požalio se na odlaganje početka suđenja.

Tužilaštvo završilo uvodnu reč

Osim prislinog zatvaranja, tužilaštvo tvrdi da su četvorica optuženih - Hašim Tači, Kadri Veselji, Jakup Krasnići i Redzep Seljimi, odgovorni za najmanje 102 ubistva.

Tužilac Džejms Pejs je rekao da se još najmanje 20 ubijenih osoba i dalje vodi kao nestalo kao i da su zarobljenici držani u jako lošim uslovima, da su bili vezani lancima, da nisu dobijali hranu.

"Pritvori su na određenim lokacijama bili toliko loši da su neki mislili da im je smrt bolja opcija", rekao je tužilac i napomenuo da su optuženi sve to znali. 

On kaže i da su zarobljenici bili premlaćivani ili fizički zlostavljani, te da su neke od metoda mučenja bile udaranje palicama po telu, rezanje noževima po telu, mučenje strujom, povređivanje vrelim voskom i druge.

Kako navodi Pejs među žrtvama su bile osobe koje su se bavile šumarstvom, poljoprivredom, te novinari, nastavnici i drugi.

Vršilac dužnosti glavnog tužioca Aleks Vajting rekao je da će dokazati da su optuženi, kao lideri Glavnog štaba OVK, "usvojili i primenili politiku uzimanja za metu svih koje su smatrali protivnicima".

Specijalizovano tužilaštvo je tokom izvođenja uvodnih reči navelo da postoje izveštaji međunarodnih organizacija da tzv. OVK nije transformisana nakon završetka rata, odnosno da je kršen sporazum o demilitarizaciji.

Tužilaštvo tvrdi da su zločini vršeni sistematski i neprekidno radi ostvarivanja zajedničkog zločinačkog cilja.

Ti "protivnici", po Vajtingu, bili su ne samo Srbi i Romi, nego i Albanci koje su optuženi proglasili "kolaborantima samo zato što su bili povezani sa srpskim vlastima" ili zato što su podržavali Demokratski savez Kosova Ibrahima Rugove.

"Tu politiku optuženi su sprovodili nezakonitim pritvaranjem, zlostavljanjem, mučenjem i, u nekim slučajevima, ubistvima protivnika. Dokazi će pokazati da su stotine protivnika OVK pritvorene i da ih je više od 100 ubijeno", podvukao je tužilac, dodajući da su većinu žrtava činili Albanci.

Vajting je podvukao da za te zločine "nema opravdanja...zato što su protivzakoniti". Optuženi su, kao članovi udruženog zločinačkog poduhvata, zločine počinili "da bi preuzeli vlast na Kosovu, kao i nad onima koje su smatrali protivnicima".

Kao dokaz da je politika optuženih bila da targetiraju sve koje su smatrali protivnicima OVK, Vajting je naveo saopštenja za javnost koje je izdavao sam Glavni štab OVK.

"U tim saopštenjima, ponavljana je poruka da su protivnici egzistencijalna pretnja OVK i Kosovu", precizirao je Vajting.

Prvooptuženi Tači, po rečima tužioca, u više intervjua sa tužiocima negirao je svoju ulogu i ulogu Glavnog štaba OVK u ratnim dogadjajima na Kosovu.

"Tvrdio je da Glavni štab do novembra 1998. nije funkcionisao uopšte, a da je od tada radio samo na papiru. Naši dokazi pokazaće da su te izjave bile lažne, a među tim dokazima su i neke Tačijeve ranije izjave", naglasio je Vajting.

"Šta je Tači želeo da prikrije", upita se tužilac, obraćajući se sudijama.

Negirajući da je na optuženičkoj klupi cela OVK, tužilac je još jednom upozorio da na Kosovu i dalje vlada "klima zastrašivanja i uznemiravanja svedoka".

"Osobe koje sarađuju sa ovim sudom i dalje se na Kosovu proglašavaju za kolaborante i izdajnice. To će svakako uticati na ovaj proces", naznačio je Vajting.

Tokom nedelje uvodnu reč će dati  pravni zastupnik više od 140 žrtava, kojima je sud odobrio učešće na suđenju.

Uvodne argumente potom će izložiti i branioci optuženih. Pravo da daju izjave na početku suđenja imaće i četvorica optuženih.

Iskaz prvog svedoka optužbe planiran je za 11. april.

Raspravno veće kojim predsedava američki sudija Čarls Smit, odredilo je tužiocima rok do aprila 2025. da ispitaju više od 300 svedoka protiv Tačija i saoptuženih.

Šta piše u optužnici

Optužnica Tačija (54), Veseljija (55), Seljimija (52) i Krasnićija (72) tereti za zlodela počinjena u 42 nelegalna pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji nad približno 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 98 ubijeno, od marta 1998. do septembra 1999.

Tužioci su nedavno objavili identitet 75 žrtava, od kojih je 51 bila srpske nacionalnosti. U pritvorima OVK stradala su i 23 Albanca i jedan Rom.

Identitet još 25 žrtava biće obelodanjen tokom procesa.

U 10 tačaka Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići optuženi su za: progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dve tačke) i ubistva (dve tačke).

Ta krivična dela kvalifikovana su u šest tačaka kao zločini protiv čovečnosti, a u četiri tačke kao ratni zločini.

Za te zločine, po optužnici, Tači i saoptuženi snose i individualnu i komandnu odgovornost.

Po optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili su učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu.

Cilj tog zločinačkog poduhvata bio je preuzimanje kontrole nad celim Kosovom nasiljem nad svima koje je OVK smatrala protivnicima - Srbima, Romima i Albancima proglašenim za "izdajnike", "špijune" i "kolaborante" sa srpskim vlastima.

Kao saučesnici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri OVK: Azem Sulja, Ljah Brahimaj, Fatmir Ljimaj, Sulejman Seljimi, Rustem Mustafa, Šukri Buja, Ljatif Gaši i Sabit Geci.

Optuženi su, u vreme obuhvaćeno optužnicom, bili članovi Glavnog štaba OVK: Tači kao politički komesar, kasnije i zapovednik, Veselji kao šef obaveštajne službe, Seljimi kao glavni operativac, a Krasnići kao zamenik komandanta i portarol.

U privremenoj vladi Kosova, proglašenoj u martu 1999. godine, Tači je bio premijer, Veselji ministar za obaveštajne poslove, Seljimi ministar unutrašnjih poslova, a Krasnići portparol.

Svi optuženi koji su na Kosovu uhapšeni 4. i 5. novembra 2020. izjavili su u prvom pojavljivanju pred sudom, od 9. do 11. novembra te godine, da nisu krivi za zločine iz optužnice.

Tači i saoptuženi su od hapšenja u sudskom pritvoru u Sheveningenu, a sud, čiji je zvaničan naziv Specijalizovana veća Kosova, više puta je odbio njihov zahtev da budu privremeno oslobođeni.

Pored predsedavajućeg Smita, u veću koje će suditi Tačiju i saoptuženima su još sudije Kristof Bart iz Nemačke i Ginel Metro iz Švajcarske. Rezervni sudija je Fergal Gejnor iz Republike Irske.

protest, hag, ovk
Protest u Hagu zbog suđenja liderima OVK Foto: Tanjug/AP Photo/Peter Dejong

Protest zbog suđenja

U Hagu je danas održan protest zbog suđenja četvorici bivših vođa OVK, na kom su učesnici tražili njihovo oslobađanje

Oni su razvili transparent, na kojem je prikazana karikatura Dika Martija, bivšeg izvestioca u Savetu Evrope, koji je istraživao zločine OVK, a na kojoj je Martijev nos izduženog oblika, tako da aludira na Pinokija.  

Demonstranti su uzvikivali i skandirali OVK. 

Izvor: Tanjug, Beta