Poslanici nastavljaju raspravu o rebalansu budžeta
Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas raspravu o rebalansu republičkog budžeta i pet zakona o novim zajmovima.

Poslanici opozicije kritikovali su predlog rebalansa i najavili da ga neće podržati.
Ministar finansija Siniša Mali, obrazlažući predlog, rekao je da su finansije Srbije stabilne i da se „Srbija odgovorno nosi s krizom".
On je u Skupštini Srbije rekao da će do kraja 2022. prihodi biti 1.490,6 milijardi, a rashodi i izdaci 1.988,5 milijardi dinara, tako da će deficit biti 3,9 odsto, iako je planirani bio tri odsto.
Prema njegovim rečima, svi poreski prihodi su veći od prvobitno planiranih za 180 milijardi dinara, odnosno 1,5 milijardi evra, ili 12,7 odsto.
Poslanici opozicije istakli su da i pored priča ministra Malog, građani znaju kako žive, „čim uđu u samoposlugu" i da je inflacija višestruko veća od one koju vlast priznaje.
Poslanici na početku postavljaju pitanja nadležnima, a nakon toga nastaviće raspravu.
Poslanici pitali o ekologiji, Kosovu, rezoluciji UN, medijima
Poslanici Skupštine Srbije na početku današnje sednice iskoristili su pravo da postavljaju pitanja nadležnima, a najviše je bilo reči o ekologiji i o Kosovu.
Poslanik Radomir Lazović iz Zeleno-levog kluba rekao je da nije dobio odgovore na pitanja koja je ranije postavio predsedniku skupštine Vladimiru Olriću o statusu narodne inicijative o zabrani iskopavanja litijuma i zašto nije dozvoljeno građanima da se obraćaju u skupštini kao gosti.
Lazović je pitao i šta će tužilaštvo učiniti povodom izjava Veljka Belivuka i predsednika Aleksandra Vučića o rušenju u Savamali, da se kako je primetio, ne bi desilo da „oni koji su rušili dođu da predstavljaju budžet".
Pitao je i šta čini ministarstvo povodom zagađenja pošto je, kako je dodao, ranije imao polemiku sa poslanicom vladajuće SNS Marinom Raguš, i kao znak dobre volje poklonio knjigu „Vazduh kao zajedničko dobro" Predraga Momčilovića.
Lider Dveri Boško Obradović pitao je o štrajku zaposlenih u Pošti Srbije i prosvetnih radnika, da li se sprema nacionalizacija NIS-a i da li je istina da će struja za privredu poskupeti 70 odsto.
„Šta je Ana Brnabić potpisala u Berlinu i kada smo odlučili da ćemo se ujedinjavati sa Albanijom", pitao je Obradović.
Posebno je pitao po čijem nalogu je Srbija u UN bila uzdržana oko rezolucije Rusije protiv veličanja nacizma i neonacizma, a to je pitao i Zoran Zečević iz Zavetnika.
Poslanik Vladimir Gajić iz Narodne stranke pitao je o magazinu „Tabloid" protiv kojeg je biznismen Nikola Petrović pokrenuo više od 170 postupaka jer je uvređen pisanjem i tim takozvanim „slap tužbama" dovodi list u bankrotstvo.
Poslanik Slaviša Ristić iz grupe Ujedinjeni, pitao je predsednika skupštine Vladimira Orlića kada će raspisati lokalne izbore za Kosovsku Mitrovicu, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok jer je to njegovo „pravo i obaveza", koja je prekinuta zbog ispunjenja odredbi Briselskog sporazuma.
Pitao je na osnovu kojih nadležnosti je Brnabić potpisala sporazum sa Aljbinom Kurtijem, zajedno sa grupom zemalja regiona i to u ovakvom trenutku.
Poslanik SNS-a Nebojša Bakarec rekao je da u Srbiji bukti „hibridni rat" i pitao BIA da li taj rat vode mediji koji su u vlasništvu Dragana Šolaka.
Bakarec je rekao da mediji „inspirisani iz stranih centara moći" trenutno vode specijalni hibridni rat u korist Kosova.
Posebno je optužio Novu i Danas jer su objavili tekstove u kojima se kaže da predstavnici Srba sa Kosova kao što je Milan Radoičić dovode „naoružane bande" na sever kao i da Vučić diže tenzije na Kosovu kako bi skrenuo pažnju sa poskupljenja.
Poslanik Moramo-Zajedno Nikola Nešić pitao je zašto se projekat „Čista Srbija" u Kragujevcu realizuje tako sporo, Branimir Jovančićević iz DS o otvaranju deponije, a Gorica Gajić iz Nade pitala je o poljoprivredi.
Nakon pitanja, poslanici su nastavili raspravu o rebalansu budžeta i nekoliko novih kredita.
Izvor: Beta