Potpredsednica SAD najavila 100 miliona dolara za afričke zemlje

Potpredsednica SAD Kamala Haris izjavila da će Sjedinjene Američke Države obezbediti 100 miliona dolara za Ganu i još četiri afričke zemlje u nameri da pomognu da se izbore sa nasilnim ekstremistima i nestabilnošću.

Potpredsednica SAD Kamala Haris sa predsednikom Gane. Foto: Tanjug/AP Photo/Misper Apawu

Dolazak u Ganu potpredsednice SAD je poslednja u nizu poseta visokih američkih zvaničnika afričkim državama u pokušaju zvaničnog Vašingtona da se suprotstavi sve većem uticaju Kine i Rusije, prenosi Rojters.

Po dolasku u Akru potpredsednica Kamala Haris pohvalila je predsednika Gane Nanua Akufo-Adoa za politička dostignuća i ''demokratsku principijelnost'' u trenutku kada se vlasti ove afričke zemlje suočavaju sa rastućim nezadovoljstvom stanovništva zbog inflacije i smanjenog nivoa bezbednosti.

Kako je ranije preneo AP, Harisova će u okviru turneje po zemljama Afrike nakon Gane posetiti i Tanzaniju i Zambiju, u pokušaju da osnaži američki uticaj na Afričkom kontinentu na kojem su, kako se navodi, Rusija i Kina već učvrstile svoje pozicije.

Izvor: Tanjug