Poverenica: Zakoni protiv nasilja nisu dovoljni; Ombudsman: Prijaviti nasilnike

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je da ubijene žene nisu brojevi i statistika i da je neophodno da se svi ujedine protiv tog najeksteremnijeg oblika rodno zasnovanog nasilja. Takođe, i Zaštitnik građana Zoran Pašalić pozvao je danas sve građane Srbije da prijave nadležnim organima i instituciji na čijem se čelu nalazi svaku sumnju i sva saznanja o nasilju u partnerskim ili porodičnim odnosima koja se dešavaju u njihovom okruženju, jer se samo blagovremenom i adekvatnom reakcijom na nasilje može sprečiti fatalan ishod.

Foto: Milena Đorđević/Novinarke protiv nasilja prema ženama

Poverenica je navela da uprkos potpisanim konvencijama, merama zaštite i propisanim strogim kaznama, u ovoj godini skoro nijedna nedelja nije prošla da žena nije izgubila život od ruke partnera, najčešće bivšeg.

Janković je naglasila da zakoni i mere sami po sebi nisu dovoljni i ukazala da se koren problema nalazi u istorijski nejednakim odnosima moći između muškaraca i žena, ali i u široko rasprostranjenoj toleranciji društva na sve oblike nasilja.

"Važno je da kroz zajednički rad i razvoj imamo društveni konsenzus u borbi i osudi svakog nasilja, kao i da neprestano radimo na podizanju svesti o značaju poštovanja svačijeg dostojanstva i negovanju pravih vrednosti", zaključila je poverenica u saopštenju.

Pašalić: Prijaviti sumnju na nasilje

Zaštitnik građana Zoran Pašalić rekao je da postoje slučajevi nasilja nad ženom da se za to zna i da je na kraju ubije, a postoje slučajevi da se ubistvo žene dogodi, a da pre toga nije bilo nasilja i niko u okruženju nije ni slutio da će doći do ubistva.

"Zbog toga apelujem na sve žene koje trpe nasilje u porodici i u partnerskim odnosima, ali i na njihove rođake, prijatelje i komšije da nadležnim organima prijave nasilnike koji ih zlostavljaju", poručio je Pašalić u saopštenju povodom 18. maja - Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja.  

Pašalić je ukazao da trpljenje nasilja otvara začarani krug nasilja koji može imati tragične posledice po žrtvu, ali i novi krug nasilja tako što od dece koja prisustvuju tom nasilju pravi ili buduće nasilnike ili buduće žrtve.  

U saopštenju Zaštitnika se podseća da je krajem marta pokrenuta kontrola pravilnosti i zakonitosti rada nadležnih organa na osnovu medijskih objava da je u Jagodini od zadobijenih povreda preminula majka petoro dece pošto ju je pretukao vanbračni partner koji je uhapšen. Zaštitnik je naveo da je tokom kontrole utvrđeno da žrtva nije prijavljivala policiji nasilje koje je trpela, ali i da njeni najbliži srodnici, prijatelji i poznanici takođe nisu prijavljivali nasilje, iako su imali saznanja o tome.  

"Neprijavljivanje nasilja je u ovom slučaju dovelo do fatalnog ishoda. Zbog toga, ponovo apelujem na sve naše građane da prijave saznanja, ali i svaku sumnju da se u njihovoj blizini ili okruženju dešava nasilje nad ženama", naglasio je Pašalić.  

Nacionalni dan sećanja na žene žrtve nasilja proglašen je odlukom Vlade Srbije 2017. godine, u znak sećanja na 18. maj 2015. godine, kada je u porodičnom nasilju za tri dana u Srbiji ubijeno sedam žena.

Izvor: Beta/FoNet