Predsednik Partije evropskih socijalista uputio pismo premijerki Ani Brnabić u vezi sa izbornim nepravilnostima: Očekujemo istragu

Predsednik Partije evropskih socijalista (PES), Stefan Loven, uputio je pismo premijerki Srbije Ani Brnabić kako bi istakao zabrinutost zbog nepravilnosti koje su identifikovale međunarodne misije za posmatranje izbora tokom vanrednih parlamentarnih i lokalnih izbora u Srbiji koji su održani 17. decembra 2023. objavljeno je na zvaničnom sajtu ove partije.

Predsednik Partije evropskih socijalista, Stefan Loven Foto: Flickr/PES Communications

"I Partija evropskih socijalista i Grupa socijalista i demokrata u Evropskom Parlamentu pozvali su na nezavisnu istragu svih prijavljenih nepravilnosti, što je ispravan poduhvat vlade jedne zemlje u procesu pregovora za članstvo u EU", navodi se u pismu.

Osvrćuć se na nalaze posmatrača, Lovfen ukazuje na ozbiljne nedostatke u izbornom procesu koji je, tvrdi, narušen oštrom retorikom, pristrasnošću u medijima, pritiscima na zaposlene u javnom sektoru i zloupotrebom javnih resursa.

Takođe, uočava i "brojne proceduralne nedostatke, kršenje tajnosti glasanja i slučajeve grupnog glasanja” i tvrdi da je "zamagljena granica između države i partije, što je u suprotnosti sa međunarodnim standardima".

Kako se dodaje, PES je duboko zabrinut za vladavinu prava i građanska prava u Srbiji nakon izveštaja o studentima koje je srpska policija privela tokom protesta u Beogradu krajem prošlog meseca. Mediji navode da su četvorica demonstranata i dalje u pritvoru.

"Prizor desetina hiljada građana Srbije širom zemlje koji protestuju zbog izbornih rezultata je jasan znak da srpsko društvo želi transparentniji i demokratskiji izborni proces", stoji u pismu.

Lovfen ističe i dodatna pitanja u vezi s izborima. 

"Posmatrači Crte su primetili značajnu zloupotrebu glasačkih prava, zakona i institucionalnih procedure na sam izborni dan. Izražavaju zabrinutost u vezi parlamentarnih izbora, što ukazuje na odstupanje od standarda slobodnih i fer izbora, posebno u Beogradu", navodi se.

U pismu se konstatuje i da su zapaženi slučajevi "pritiska na birače, posebno u javnoj upravi i socijalnim službama, što su notirali posmatrači, tvrdeći da je izborna kampanja zamaglila granice između srpske države i Srpske napredne stranke (SNS), na šta ukazuju izveštaji o zloupotrebi javnih evidencija od strane nekih političkih kandidata i nedostatak institucionalne reakcije na ovakva kršenja".

Takođe, ističe se i zabrinutost zbog načina na koji je medijski prostor podeljen uoči izbora. 

.„Dok su svi nadgledani nacionalni kanali pratili predizborne aktivnosti izbornih takmičara u skladu sa zakonom, vladajuća stranka i pozitivno izveštavanje o predsedniku dominirali su medijima”, zaključci su međunarodne komisije.

"Prema monitoringu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji nije bio kandidat za izbore, dobio je skoro četiri sata više televizijskog prostora od svih ostalih kandidata zajedno", navedeno je u pismu

Kako se ističe, izveštaji o pristrasnosti medija prema opozicionim kandidatima, dodatno su narušili ravnotežu izveštavanja medija o izborima u Srbiji.

Kako se zaklučuje, "PES čvrsto podržava evropsku budućnost Srbije i Zapadnog Balkana i veruje da će napredak u vladavini prava, transparentnosti i inkluzivnosti koristiti Srbiji i njenim građanima. 

"Rado bismo videli modernu, demokratsku i prosperitetnu Srbiju kao deo Evropske unije", stoji u pismu.

Izvor: Partija evropskih socijalista