Premijerka: Imena zemalja koje su povukle priznanje, ukoliko Kosovo podnese zahtev za članstvo u Savet Evrope
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić potvrdila je večeras da će Srbija objaviti koje su države povukle priznanje nezavisnosti Kosova ako ono bude podnelo zahtev za prijem u Savet Evrope (SE), ali i u bilo kojoj drugoj međunarodnoj instituciji.

"Ima tu zemalja koje su shvatile da je nemoguće doći do nekog mirnog kompromisnog, uzajamno prihvatljivog rešenja, ako Priština nastavi da se ponaša na ovaj način, da sporazume tumači samo onako kako im odgovara, i izvlači samo one stvari koje im odgovaraju, ili ne želi da primenjuje u potpunosti sporazume kao što je Briselski", rekla je Brnabić za Radio-televiziju Srbije.
Istakla je da je danas veći broj zemalja, članica Ujedinjenih nacija, koje ne priznaju jednostranu nezavisnost Kosova u odnosu na one koje priznaju.
Ona je navela da Srbija "već dva meseca vodi sveobuhvatnu diplomatsku borbu" da se tema ulaska Kosova u Savet Evrope ne nađe na sledećem Komitetu ministara tog evropskog tela, ističući da je Srbija "do sada uspela".
"Savet Evrope je čuvar ljudskih prava i principa vladavine prava i da se Kosovo prijavi uz podršku nekih svojih evropskih saveznika za članstvo u Savetu Evrope u godini kada su ukinuli pravo glasa Srbima na Kosovu i Metohiji, i da to neko gura i da to bude ozbiljno razmatrano, je u stvari najbolji primer koliko tu nikakvog smisla nema i koliko tu nikakve priče o vladavini prava i ljudskim pravima nema", ocenila je Brnabić.
Govoreći o situaciji sa preregistracijom vozila, istakla je da Vlada Srbije pokušava da "razumevajući u kakvoj se situaciji nalaze Srbi na Kosovu i Metohiji", pokušava da utiče na njih da "ne eskaliraju dalje situaciju".
Na pitanje da li građani treba da plate kaznu ukoliko je dobiju, Brnabić je rekla "hajde da sačekamo finalnu odluku o tome", ističući ponovo da Priština na taj potez "nema pravo ni po jednom sporazumu", iako ima podršku sa Zapada.
Istakla je da se sada priča o novim sporazumima o normalizaciji odnosa i finalnim sporazumima, ali da se prvo treba vratiti na prvi, Briselski sporazum.
"Mene kao predsednicu Vlade Srbije apsolutno ne zanima da li je Kurti protivnik tog sporazuma ili nije. To je sporazum koji je potpisan pre Kurtija, on ako misli da je to gde on živi i da privremene institucije koje vodi imaju neku težinu, on mora da primeni taj sporazum", kazala je premijerka.
Ona je naglasila da je EU garant i potpisnik prvog sporazuma o normalizaciji, ali da on nije implementiran već 10 godina i upitala "ko će Srbiji da garantuje da će neki novi sporazum biti implementiran".
Izvor: Beta