Produžen rok za zamenu srpskih vozačkih dozvola za kosovsku

Ukupno 5.588 zahteva podneto je do sada širom Kosova za zamenu srpske vozačke dozvole na kosovsku.

Kosovska policija, foto: Kosovo Police/Wikimedia

Najviše zahteva je na Severu Kosova – 4.932 potvrđeno je iz Kosovske policije za KoSSev.

Iako je krajnji rok za zamenu dozvola prvobitno bio do 09. avgusta, danas je produžen.

Ministar unutrašnjih poslova, Dželjalj Svečlja, saopštio je da su dobili zahteve građana za produženje roka za zamenu dozvola, te da je rok  produžen do 23. avgusta 2024. godine.

„Uzeo sam u obzir zahteve građana, te će u ovom slučaju rok za konverziju biti produžen do 23. avgusta 2024. Nakon ovog datuma, za sve one koji ne zamene vozačke dozvole, postupiće se po relevantnom zakonu koji je na snazi“, kazao je Svečlja.

Kosovsko ministarstvo unutrašnjih poslova odlučilo je početkom maja meseca da otvori mogućnost prelaska sa srpskih vozačkih dozvola izdatih za građane na Kosovu, za njih nelegalne – na kosovske vozačke dozvole.

Odluka je na snagu stupila 9. maja, a važiće, prema novoj odluci sve do 23. avgusta. Po isteku ovog roka, kako je najavljeno, saobraćanje na Kosovu sa srpskim dozvolama koje su izdavane za građane na Kosovu, više neće biti moguće.

Kako se prijaviti za zamenu vozačke dozvole

Da bi se prijavili za prelazak sa srpske na kosovsku vozačku dozvolu, građani moraju posedovati: vozačke dozvole izdate od strane Republike Srbije za lica koja su položila vozački ispit za odgovarajuće kategorije posle 10.06.1999. godine, do 9. maja ove godine (dan stupanja na snagu Odluke kosovskog MUP-a).

Dokumentacija koju građani, uz zahtev, moraju dostaviti Centru za opremanje dokumentima koji se nalazi u opštini je – kopija kosovske lične karte, original vozačka dozvola koja je izdata od strane srpskih vlasti, lekarsko uverenje za opremanje sa vozačkom dozvolom i dokaz o uplati takse.

Kada je reč o lekarskim uverenjima, neće se za ovaj proces prihvatati onaj iz srpskih zdravstvenih institucija, već isključivo iz kosovskih. Za kategoriju B/BE cena uverenja iznosi 20 evra, a za C i D je 50 evra. Pomenuta taksa plaća se 15 evra.

Ujedno, i dodavanje kategorija sa srpske na kosovsku vozačku dozvolu – takođe je dozvoljeno za lica koja su položila ispit za odgovarajuće kategorije posle 10. juna 1999. godine do 9. maja. Za to je građanima dodatno, pored ostale dokumentacije, potrebna i – original vozačka dozvola UNMIK ili RKS.

Ceo proces opremanja kosovskom vozačkom dozvolom traje 15 dana. Pri uzimanju ove, srpska vozačka koju je podnosilac zahteva predao, vraća mu se kao nevažeći dokument.

Kako je potvrđeno za KoSSev iz policije, kosovske institucije dokument fizički poništavaju.

Podsećamo, kosovsko ministarstvo unutrašnjih poslova omogućilo je prelazak sa srpskih na kosovske vozačke dozvole sa rokom od tri meseca, do 9. avgusta ove godine.

Insajder je ranije pisao o tome šta u praksi znači ovaj proces i šta donosi Srbima na Severu i južno od Ibra.

Prema rečima pravnika i aktiviste Marka Jakšića ova odluka je došla u trenutku kada je na redu odlučivanje o prijemu Kosova u Savet Evrope.

"I to je jedan od Kurtijevih pokušaja da međunarodnoj zajednici pokaže da je on fleksibilan i da izlazi u susret Srbima u vezi sa nekim njihovim pravima, u pokušaju da pitanje Zajednice srpskih opština (ZSO) kao uslova za članstvo skloni sa dnevnog reda što je njegova obaveza“, objašnjava za Insajder sagovornik iz Kosovske Mitrovice.

Deo uslova za preuzimanje kosovskih vozačkih dozvola, izneo je prvi  kosovski premijer Aljbin Kurti koji je lično, u video poruci na srpskom, saopštio odluku MUP-a. Naknadno, saopšteni su i novi uslovi.

Pravo na kosovske vozačke dozvole imaju svi oni koji su srpske dobili od juna meseca 1999, pa do 9. maja ove godine, ali i oni koji vozačke imaju još iz vremena SFRJ ili SRJ – pre ’99 godine, a rok za nju im je produžavan i važi do 9. maja. 

"Koliko sam razumeo, ne radi se o zameni, nego o mogućnosti da se izvadi i kosovska vozačka dozvola, što nije definitivno. Znam kada je ta mogućnost postojala i kada su to Srbi na jugu Srbije iskoristili, da su u nekim slučajevima vozačke dozvole oduzimane od strane kosovskih organa, u nekim slučajevima su vraćane. Dosta je zavisilo od službenika, pa se plašim da će možda doći do toga i ovog puta, da će ljudi možda da se ustručavaju da zamene vozačke dozvole. Međutim, praktično to znači da će zaista biti lakše upravljanje vozilima sa kosovskim tablicama, odnosno izbeći će se to da kosovska policija maltretira one ljude koji nemaju vozačke dozvole izdate na Kosovu“, smatra naš sagovornik Isak Vorgučić, direktor radio-televizije Kim, nastanjen južno od Ibra.

Izvor: KoSSev, Insajder