Završen protest za očuvanje Generalštaba: Narod koji čuva svoju baštinu, čuva i sebe (VIDEO)
Studenti i građani protestuju ispred Generalštaba u Beogradu, zahtevajući očuvanje te zgrade kao kulturnog dobra i ukazujući na neadekvatan odnos vlasti prema kulturnom nasleđu. Danas je obeležena godišnjica početka NATO bombardovanja u kome je, među brojnim drugim zgradama, teško oštećen i kompleks Generalštaba u Beogradu. Generalštab je za kulturno dobro proglašen 2005. godine, a Vlada Srbije mu je u novembru 2024. godine taj status ukinula, uprkos protivljenju struke. Plan je da firma „Affinity Partner“, u vlasništvu Džareda Kušnera, zeta američkog predsednika Donalda Trampa, na ovom mestu izgradi hotel i poslovno-stambeni kompleks.

Na skupu ispred Generalštaba večeras je minutom ćutanja odata pošta svim žrtvama bombardovanja 1999. godine.
Nakon minuta ćutanja, ratni veterani, koji su branili Srbiju od NATO agresije, izveli su pozdravni poklič studentima i tri puta su na megafon uzviknuli - Živela Srbija!
"Na braniku otadžbine. Žrtve ne zaboravite, žive poštujte", poruka je sa transparenta koji su ratni veterani istakli na bini ispred zgrade Generalštaba.
To je propraćeno aplauzom i povicima" Hvala, braćo". Studenti i građani potom su krenuli u šetnju ulicom kneza Miloša do Tašmajdana, gde će biti položeni venci kod spomenika "Zašto?" stradalim radnicima RTS i kod spomenika stradaloj devojčici Milici Rakić.
To bi trebalo da bude zvanični kraj protesta, koji je trajao danas od 15 časova ispred zgrade Generalštaba.
Studenti su ispred zgrade organizovali sakupljanje potpisa za očuvanje Generalštaba.
Saobraćaj u ulici Kneza Miloša je zaustavljen, a policija reguliše saobraćaj u okolnim ulicama.
Okupljeni nose transparente sa natpisima: "Konzervatori podržavaju studente", "Narod bez kulturnog pamćenja je narod bez budućnosti", "Umetnost prodire u moral", "Studentski zahtevi su i naši zahtevi".

U pozivu na protest, studenti su naveli: „Zgrada Generalštaba je kulturno-istorijsko dobro od ogromne vrednosti, ne samo za naš narod, nego sa čitavo čovečanstvo. Prvo, kao izuzetan primer moderne arhitekture iz doba Jugoslavije; drugo, kao spomenik zločina brutalne imperijalističke sile koja je svojom agresijom pogazila međunarodno pravo u ime svojih geopolitičkih interesa“.
Pre skupa ispred Generalštaba, jedna grupa studenata i građana je od Ministarstva kulture otišla do Ustavnog suda, kako bi predala inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti odluke Vlade kojom se tom kompleksu ukida status kulturnog dobra.
Druga grupa studenata krenula je od Starog Sajma i Inženjerske komore, a prema planu protesta, obe grupe spojiće se ispred Generalštaba u 15 časova.
Konzervatorka Estela Radonjić kaže za Insajder da je borba za Generalštab borba za celokupno kulturno nasleđe i za poštovanje institucija.
Radonjić ističe da je očuvanje statusa kulturnog dobra Generalštaba „apsolutno pitanje struke“, te da to nije nešto o čemu se može odlučivati politički. Ona ponavlja da je odluka Vlade od 14. novembra 2024. godine nezakonita i da nisu poštovane procedure, zbog čega je poneto više inicijativa za ocenu ustavnosti.
Izvor: Insajder/Agencije