Prvi znaci oporavka: Evropska ekonomija ponovo raste, inflacija nastavlja da pada

Ekonomija evrozone prošle zime bila je teško pogođena ogromnim povećanjem cena energenata koje je usledilo nakon ruske invazije na Ukrajinu, ali su pokazatelji dve najveće evropske ekonomije u petak signalizirali da je oporavak već u toku.

Foto: Mathieu Stern/Unsplash

Ekonomija evrozone ponovo raste

Bruto domaći proizvod u 20 zemalja Evrozone porastao je za 0,3 odsto u drugom kvartalu, u poređenju sa prethodna tri meseca, prema zvaničnoj proceni objavljenoj u ponedeljak.

BDP u zoni evra je pao za 0,1% u poslednja tri meseca 2022. godine, a stagnirao je u prvom kvartalu ove godine.

Međutim, zvanični podaci pokazuju da je ukupna stopa inflacije nastavila da pada u ovom mesecu. Indeks potrošačkih cena u evrozoni porastao je za 5,3%, što je pad u odnosu na 5,5% u junu.

Bazna inflacija, koja ne uključuje varijabilne troškove hrane i energije, ostala je nepromenjena na 5,5% u julu, a inflacija koja se odnosi na usluge i sirovine u prehrambenoj industriji dostigla je 5,6% i 9,2% respektivno.

Ohrabrujući podaci

Ekonomija evrozone je prošle zime bila teško pogođena ogromnim povećanjem cena energenata koji je usledio nakon ruske invazije na Ukrajinu - ali pokazatelji dve najveće evropske ekonomije u petak su signalizirali da je oporavak već u toku.

„Putinov šok bledi. Visoke cene energije i hrane teško su pogodile potrošače, ali kako inflacija opada dok zaposlenost i zarade u kompanijama i dalje rastu, izgleda da će realni raspoloživi prihodi domaćinstava značajno ojačati u narednim kvartalima“, rekao je Holger Šmiding, glavni ekonomista Berenberga. 

Francuski BDP, prema zvaničnim statistikama objavljenim u petak, porastao je za 0,5 odsto u drugom kvartalu, u poređenju sa prvim kvartalom ove godine, nadmašivši očekivanja ekonomista. Nemačka je stagnirala u poslednjem kvartalu, ali to je bilo skromno poboljšanje u odnosu na prethodnih šest meseci, kada je najveća evropska ekonomija bila zaglavljena u recesiji.

Međutim, uprkos “naletu” ohrabrujućih ekonomskih podataka, postoje znaci da bi region mogao da ide ka stagnaciji, smatra Šmiding i dodao da su brojke rasta Francuske bolje od očekivanih „zbog veoma snažnog izvoza“, dok su domaći pokazatelji tražnje „mnogo lošiji“, uključujući pad potrošnje domaćinstava od 0,4 odsto.

„Isporuka kruzera inostranom kupcu značajno je doprinela ovom jednokratnom dobitku u izvozu“, kaže Šmiding.

Tražnja za poslovnim kreditima u evrozoni pala je na rekordno nizak nivo u drugom kvartalu, prema istraživanju koje je ECB objavila prošle nedelje. Podaci odvojenog istraživanja pokazali su da je poslovna aktivnost u julu opadala najbržim tempom u poslednjih osam meseci.

Prvi pokazatelji Purchasing Managers’ indeksa, koji prati aktivnost u proizvodnom i uslužnom sektoru, pali su na 48,9 sa 49,9 u junu. Pokazatelj ispod 50 ukazuje na kontrakciju tržišta.

Pauza u povećanjima referentne kamatne stope?

Evropska centralna banka podigla je referentnu kamatnu stopu u Evrozoni za četvrtinu procentnog poena na 3,75 odsto u četvrtak, što je njeno deveto uzastopno povećanje.

Međutim, predsednica ECB Kristin Lagard rekla je novinarima da će se na sledećem sastanku centralne banke u septembru razmisliti o pauzi u povećanju stopa.

Inflacija potrošačkih cena naglo je pala sa rekordnih 10,6% u oktobru 2022. godine, ali je to i dalje daleko iznad cilja ECB od 2%, kažu ekonomisti.

Izvor: CNN