"Puls" osnovnih škola zatražio ocenu ustavnosti Posebnog kolektivnog ugovora u prosveti, izglasana i obustava rada sledeće nedelje (VIDEO)
Prosvetni radnici iz neformalne zajednice beogradskih osnovnih škola "Puls" okupili su se danas ispred Ustavnog suda u Beogradu kome su predali inicijativu za ispitivanje ustavnosti i zakonitosti Posebnog kolektivnog ugovora (PKU) za zaposlene u prosveti, javlja reporterka Insajdera. Na prosvetnom plenumu izglasana je obustava rada koja će trajati od ponedeljka 24. do petka 28. februara i upućen poziv svim školama u Srbiji da joj se priključe, a sa skupa ispred Ustavnog suda pozvano je na novo okupljanje ispred Ministarstva prosvete koje će biti održano u utorak 25. februara.

Saobraćaj u Bulevaru kralja Aleksandra tokom trajanja protesta bio je obustavljen, a skup je obezbeđivala policija.
Ivana Cmiljanović Kosovac, učiteljica Osnovne škole „Ivo Andrić“ govorila je o statistici škola koje su u obustavi rada, a radi se o školama koje su članice „Pulsa“.
Na skupu je rečeno da je 51 odsto zaposlenih u obustavi rada, a da je 34 odsto štrajkuje skraćenim časovima na 30 minuta, odnosno da je 83 odsto škola u neformalnoj zajednici Puls u nekoj vrsti protesta.
Kako su za Insajder rekli iz „Pulsa“, toj organizaciji se do danas priključilo 96 škola sa teritorije Beograda.

Zorica Cerović, nastavnica Srpskog jezika i književnosti iz Osnovne škole “20. oktobar” rekla je za Insajder da su se prosvetni radnici okupili ispred Ustavnog suda kako bi pojedinačno podneli, svako u svoje ime, inicijativu da se preispita ustavnost Posebnog kolektivnog ugovora.

"Došli smo do saznanja da su takozvani reprezentativni sindikati, potpisali veoma štetan ugovor po sve prosvetne radnike, diskriminatoran, i rešili smo da na neki način odgovorimo na to. Reakcija na to je ovaj skup i mi smo svi pojedinačno podneli, svako u svoje ime, inicijativu da se preispita ustavnost tog Posebnog kolektivnog ugovora", rekla je za Insajder Zorica Cerović.
Na pitanje šta je diskriminatorno u onom što je potpisano, odgovara da se radi o materijalnim primanjima koja pojedine prosvetne radnike favorizuju.
"Tiče se jubilarnih nagrada i nekih dodatnih materijalnih primanja za prosvetne radnike, koji favorizuju članstvo u bilo kojem sindikatu, prvenstveno u njihovim sindikatima, čija je, u stvari, reprezentativnost upitna”, kaže Cerović.
"Naš odgovor je i poziv sa ovog mesta da od ponedeljka cela Srbija stane, da cela prosveta obustavi svoj rad kako bismo pokazali nezadovoljstvo, ne samo radom Ministarstva prosvete, već i radom naših takozvanih kolega u takozvanom reprezentativnom sindikatu”, dodala je ona.
Izglasana petodnevna obustava rada
Na prosvetnom plenumu izglasana je obustava rada koja će trajati od ponedeljka 24. do petka 28. februara, i upućen poziv svim školama u Srbiji da joj se priključe.
Sa skupa ispred Ustavnog suda pozvano je i na novo okupljanje koji će biti održano u utorak 25. februara ispred Ministarstva prosvete.
Podsećamo da je u „Službenom glasniku RS“ br. 13 od 14.02.2025. godine objavljen Poseban kolektivni ugovor o izmenama i dopunama i produženja roka važenja Posebnog Kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, koji stupa na snagu dana 22.02.2025. godine.
Ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović potpisala je 30. januara ove godine sa predstavnicima reprezentativnih prosvetnih sindikata Poseban kolektivni ugovor za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, koji će važiti do marta 2028. godine.
Zbog neslaganja sa ovakvim postupkom i u znak podrške studentskim zahtevima, mnoge škole u Srbiji nastavile su proteste potpunom obustavom rada ili skraćenjem časova na 30 minuta.
Izvor: Insajder