RERI: Nemar vlada Zapadnog Balkana doveo je do još većeg smrtonosnog zagađenja u 2023. godini

U 2023. godini, izveštaj "Uskladiti ili Zatvoriti“ otkriva da su gruba kršenja zakonodavstva ponovo dovela do povećanja zagađenja sumpor-dioksidom (SO2) iz zastarelih termoelektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu. Emisije prašine i azotnih oksida (NOx) takođe su nastavile da prekoračuju dozvoljene granice, navodi se u saopštenju Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI)

Foto: Srđan Ilić

Kako se navodi u saopštenju "šest godina nakon što su 1. januara 2018. godine stupili na snagu novi standardi zagađenja vazduha, emisije SO2 iz termoelektrana obuhvaćenih nacionalnim planovima za smanjenje emisija (NERP) u Bosni i Hercegovini, Kosovu, Severnoj Makedoniji i Srbiji i dalje su 5,7 puta veće od dozvoljenih granica. Ovaj trend predstavlja pogoršanje u odnosu na 2022. godinu, kada su emisije bile 5,6 puta veće".

Hristina Vojvodić iz RERI-a ukazuje na ozbiljna kršenja međunarodnih obaveza i propisa, ističući da nelegalno poslovanje termoelektrana značajno doprinosi zagađenju vazduha, zemljišta i vode.

"Preduslov za postizanje klimatskih ciljeva i pravednu energetsku tranziciju jeste obezbeđivanje vladavine prava i rešavanje hroničnog nedostatka odgovornosti prema međunarodnim i nacionalnim obavezama i propisima“, ističe  Vojvodić.

Podaci pokazuju da je u Srbiji, emisije SO2 iz NERP termoelektrana u 2023. godini povećane su na 5,4 puta više od nacionalnih maksimalnih vrednosti. Emisije NOx su prvi put premašile maksimalne granice, dok su emisije praškastih materija ostale ispod dozvoljenih vrednosti. Najveći porast emisija SO2 zabeležen je u termoelektrani Nikola Tesla B, čija je emisija porasla sa 73.012 tona na 92.260 tona, što je čini drugim najvećim emiterom SO2 u regionu.

TE Kostolac B, koja je smanjila emisije 2021. tokom testiranja postrojenja za odsumporavanje, ponovo je povećala emisije na skoro 5,8 puta više od dozvoljenih granica u 2022. i 2023. godini, uprkos prethodnom napretku. Najveća prekoračenja za NOx zabeležena su u TE Nikola Tesla B1 i B2, sa emisijama od 11.633 tone.

Pored kršenja NERP-a, sve tri zemlje Zapadnog Balkana koje imaju termoelektrane na ugalj pod opt-out opcijom, uključujući Srbiju, nastavljaju s radom iako su morale da se zatvore do kraja 2023. godine. Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo je više postupaka protiv ovih zemalja, ali to nije dovoljno motivisalo vlade da preduzmu potrebne korake.

Davor Pehchevski iz mreže CEE Bankwatch naglašava da vlade i elektroprivrede nastoje da maksimalno koriste zastarele termoelektrane na ugalj, zanemarujući zdravstvene posledice.

"Nacionalni energetski i klimatski planovi (NECP) zemalja moraju odrediti kako i kada će se ugalj postepeno ukinuti, ali za sada većina to ne čini. Elektroprivrede ne mogu imati i ovce i novce – TE se moraju uskladiti ili zatvoriti”, zaključuje Pehchevski.

Izvor: RERI