RERI: Ziđin osuđen na dva miliona dinara zbog nelegalne izgradnje u Boru
Privredni sud u Zaječaru je po prijavi koju su podneli RERI i Društvo mladih istraživača Bor doneo presudu kojom je kompanija Ziđin Copper osuđena na novčanu kaznu od ukupno 2 miliona dinara, a odgovorno lice u pravnom licu na 150 hiljada dinara zbog izgradnje rudarskog objekta na nadvišenju flotacijskog jalovišta “RTH” suprotno odredbama Zakona o rudarstvu i energetici i Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu, stoji u saopštenju RERI-a.

Kakos se navodi u saopštenju "kompanija Ziđin ni u jednom slučaju nije osporila činjenicu da je gradila rudarske i građevinske objekte bez dozvole, već to činjenje opravdava na različite, često apsurdne, načine. Na primer, Ziđin u svakom sudskom postupku naročito ističe činjenicu da je proces dobijanja dozvola pred državnim organima dugotrajan".
Podsećaju da je kompanija Ziđin je u prethodne tri godine osuđena šest puta zbog nelegalne gradnje, bez neophodnih dozvola Ministarstva rudarstva i energetike, od čega je pet puta osuđena ispod minimalne zaprećene kazne, dok joj je jednom izrečena minimalna zakonska kazna. Naime, zakonom propisana kazna za izgradnju rudarskih objekata i izvođenje rudarskih radova bez odobrenja je od 1.500.000 do 3.000.000 dinara, dok je kompanija koja je sedmi put osuđena zbog nelegalne gradnje kažnjena tek u zanemarljivo višem iznosu od minimalne zaprećene kazne.
Ziđin je ove “hitne” radove sprovodio više od godinu dana, a RERI i DMI Bor su se u više navrata bezuspešno obraćali inspekcijama Ministarstva zaštite životne sredine i Ministarstva rudarstva i energetike, koje do danas nisu preduzele niti jednu aktivnost kako bi sprečile kompaniju da izvodi radove bez potrebnih dozvola i saglasnosti.
U presudi se kao olakšavajuća okolnost uzima činjenica da je kompanija podnela zahtev za davanje saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, međutim kako se ističe u saopštenju "sama studija je izuzetno lošeg kvaliteta i ne sadrži osnovne elemente propisane zakonom".
Zaključuju da to znači da ni kompanija ni Ministarstvo zaštite životne sredine uopšte ne uzimaju u obzir specifičnu lokaciju i strujanje vetrova, te činjenicu da se odlagalište nalazi iznad grada zbog čega se prašina sa jalovišta koja sadrži teške metale raznosi na grad, pri čemu su naselja u neposrednoj blizini naročito ugrožena.
“Jalovište je formirano u površinskom kopu čija eksploatacija je završena. Projektima nekadašnjeg RTB-a bilo je predviđeno da se flotacijska jalovina deponuje do kote okolnog terena, a potom nastavi na drugoj lokaciji, međutim, nadvišenje je sada ne samo iznad te kote, već i iznad nadmorske visine najbližih delova grada,” objašnjava Toplica Marjanović, inženjer zaštite životne sredine i bivši radnik RTB Bor-a. “Pravo rešenje bi bilo primena nove tehnologije obrade flotacijske jalovine i prestanak njenog deponovanja na površini. Nastavljanje nadvišivanja jalovišta nije u funkciji zaštite životne sredine, već isključivo u korist kompanije koja time umanjuje troškove proizvodnje.”
Takođe, upozorava i na činjenicu da depresija koja treba da prihvati poplavni talas u slučaju akcidenta (pucanja brane) više ne postoji jer je veći deo ispunjen rudarskim otpadom koji je tu deponovan bez odgovarajuće studije o proceni uticaja na životnu sredinu i dozvola. On objašnjava da bi u slučaju izlivanja deponovne jalovine ona dospela u Borsku reku i ugrozila selo Slatinu koje se nalazi nizvodno.
“Zabrinjavajuće je to što nadležna tužilaštva i sudovi ne razmatraju i ne uzimaju u obzir opasnost koju nezakonite aktivnosti kompanije uzrokuju po živote i zdravlje ljudi, kao i životnu sredinu. Sudski postupci ovakve vrste su od velikog društvenog značaja, i u njima se kompaniji ne smeju činiti ustupci, a naročito joj se ne bi smela ublažavati kazna. Ovakvom praksom suda i neadekvatnim kaznama kompanija se motiviše da nastavi sa kršenjem zakona Republike Srbije”, zaključuje Ljubica Vukčević, advokat RERI-ja.
Izvor: RERI