Sindikati se obratili SE: Prekršeno pravo radnika sa minimalnim zaradama koji su podneli tužbu

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Vojvodine obratio se danas Savetu Evrope (SE), Odeljenju evropske socijalne povelje, kako bi upozorio da se u Srbiji ne poštuje domaći Zakon o radu, koji propisuje da zaposleni ima pravo na naknadu troškova za topli obrok i na regres za godišnji odmor, uz molbu da preduzmu mere iz svoje nadležnosti jer je Srbija njena članica i potpisnica ove Povelje.

Savet Evrope. Foto: Christian Lue/Unsplash

Ovaj sindikat se obratio SE zajedno sa Vojnim sindikatom Srbije, Sindikatom pravosuđa Srbije i Sindikatom lekakara i farmaceuta Srbije.

„Propisom je određeno i to da se na platnoj listi ove naknade posebno iskazuju, i to u novcu. Svakako, zakonska obaveza poslodavca trebalo bi da bude pravo radnika. Ali, u Srbiji to nije slučaj", navedeno je u obraćanju.

Kako je navedno, "zaposleni kojima je Vlada poslodavac oštećeni su uskraćivanjem određenih zakonskih prava ali mali broj zaposlenih zaštitu svojih prava traži na sudu jer su pravno nezaštićeni".

„Jedan broj zaposlenih, i to oni sa minimalnim zaradama, ohrabrio se i tužio državu. Pravnu nesigurnost izazvala su dva suprotna mišljenja Vrhovnog kasacionog suda (VKS) koji je u svom prvom mišljenju naveo da minimalna zarada zaposlenog ne sadrži naknadu za topli obrok i regres", naveli su sindikati.

Posle ovakvog mišljenja VKS, naglašeno je, veći broj zaposlenih u prosveti i zdravstvu sa minimalnom zaradom je pokrenuo radne sporove.

Međutim, "nakon toga, bez obzira na to što se zakon nije menjao, VKS je promenio svoj stav u kome kaže da minimalna zarada dobijena na prethodno opisani način sadrži naknade za topli obrok i regres", a, "između dva mišljenja promenio se i predsednik VKS".

„Posle promene stava VKS krajnji ishod jeste da su zaposleni koji primaju minimalnu zaradu od 270 evra izgubili sudski spor i moraju da plate visoke sudske troškove koji dostižu iznos od 800 evra. Naravno, poslata je poruka svim radnicima koji se usude da tuže državu za kršenje zakona jer samo država ima ekskluzivno pravo da krši zakon i da je štiti najviša sudska instanca", naglašeno je u obraćanju.

izvor: Beta