Skupština Srbije nastavila rad, na dnevnom redu više predloga odluka

Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas prvu sednicu prvog redovnog zasedanja postavljanjem pitanja izvršnoj vlasti i državnim organima, posle čega će preći na raspravu o preostalih 13 tačaka od ukupno 70 tačaka dnevnog reda.

Zasedanje Skupštine Srbije, foto: Srđan Ilić

Veći deo poslanika opozicije ne prisustvuje sednici Narodne skupštine.

Na početku današnjeg dela sednice poslanici su minutom ćutanja odali poštu stradalima u požaru u Severnoj Makedoniji.

U Skupštini će danas biti održane sednice odbora za odbranu i odbora za kontrolu službi bezbednosti, na kojima će se raspravljati o činjenicama i okolnostima vezanim za protest 15. marta, a očekuje se prisustvo resornih ministara.

Pred poslanicima će se naći kadrovska rešenja u NBS, kao i u Narodnoj skupštini Srbije, pa će tako parlamentarci raspravljati, između ostalog, o izboru četiri člana Saveta guvernera Narodne banke Srbije.

Na dnevnom redu je i više predloga odluka o izmenama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Narodne skupštine, Odluke o sastavu stalnih delegacija Narodne skupštine u međunarodnim parlamentarnim institucijama i o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

Kako je ranije najavila predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, na kraju sednice trebalo bi da bude konstatovana ostavka predsednika Vlade Miloša Vučevića.

Poslanici pitaju da li je upotrebljen zvučni top na protestu 15. marta

Poslanik poslaničke grupe Narodni pokret Srbije – Novo lice Srbije Miloš Parandilović pitao je danas ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića "kada će da podnese ostavku, ode pred Tužilaštvo i objasni ko je pustio zvučni top na građane Srbije, na mirne demonstrante 15. marta u Beogradu".

"Kada će da podnese ostavku i kaže pred Tužilaštvom da li je on naredio puštanje zvučnog topa ili su to njemu iza leđa uradili Zvonko Veslinović i Andrej Vučić ili ne znam ni ja ko?“, upitao je Parandilović.

Poslanica poslaničke grupe Pokret radnika Sloga – struka Slavica Radovanović pitala je ministra Dačića zašto su jutros u Novom Sadu, ispred novosadske Skupštine, pripadnici MUP tukli studente koji dolaze na mirne proteste, privodili ih i koristili represiju prema njima.

"Koje su mere i radnje, u skladu sa zakonom, preduzete radi utvrđivanja ko je 15. marta naredio i koristio šta god da je - zvučni top ili bilo kakvu napravu - prema mirnim, okupljenim građanima i studentima izazivajući paniku i strah?“, pitala je ona.

Radovanović je pitala i da li je policija o tome obavestila nadležno tužilaštvo i šta se radi na utvrđivanju istine o onome šta se dogodilo.

Poslanica Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević rekla je da upotreba zvučnog topa "predstavlja direktan zločin režima protiv sopstvenog naroda".

Ona je pitala ministra Dačića ko je koristio to nelegalno oružje protiv mirnih građana i ko je naredio policiji da danas tuče studente u Novom Sadu.

Poslanik poslaničke grupe "Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane" Zdravko Mladenović pitao je nadležne u MUP dokle se stiglo sa istragom u vezi navoda da je 15. marta u Beogradu upotrebljen zvučni top.

On je pitao da li će Tužilaštvo, ukoliko se tvrdnje o upotrebi zvučnog topa ispostave kao jedna u nizu laži, pokrenuti odgovarajuće postupke u skladu sa Krivičnim zakonikom protiv osoba koje su izazvale paniku u medijima i na društvenim mrežema.

Poslanik Partije ujedinjenih penzionera Srbije Stefan Krkobabić pohvalio je rad Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva odbrane i BIA u prethodnih nekoliko meseci i naveo da zahvaljujući njihovim obaveštenjima, logističkim i konkretnim operativnim radnjama tokom protesta širom Srbije nije došlo do gubitka ljudskih života, težih povreda ili bilo kakvih većih incidenata.

On je pitao nadležne u MUP, Ministarstvu odbrane i BIA kako ocenjuju trenutnu bezbednosnu situaciju u Srbiji uzimajući u obzir mogući pokušaj obojene revolucije i korišćenje lažnih vesti, pre svega na društvenim mrežema, čiji je cilj smena legitimno izabranih državnih organa.

Na početku sednice poslanici su minutom ćutanja odali poštu stradalima u požaru u diskoteci u mestu Kočani, u Severnoj Makedoniji. 

Podsetimo, početak sednice 4. marta obeležili su brojni incidenti. Nakon usvajanja dnevnog reda, oko 11:15 sati, došlo do komešanja i ispaljivanja dimnih bombi, pa je ubrzo skupštinsku salu prekrio dim. Poslanici opozicije zapalili su dimne bombe u crvenoj boji, a u sali se video i crni dim i beli dim. Neko je polio vodom predsednicu Skupštine Anu Brnabić, a zatim je počela tuča među poslanicima.

Narednih dana većina opozicionih poslanika nije bila u skupštinskoj sali.

Narodna skupština je 6. marta usvojila više zakona, među kojima su izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju i Zakon o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate kao mera podrške mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti.

Skupština je potom 13. marta usvojila više finansijskih zakonskih predloga i međudržavnih ugovora i sporazuma.

Usvojeni su, između ostalih, Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade SAD o strateškoj saradnji u oblasti energetike, sporazum o sveobuhvatnom ekonomskom partnerstvu sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i sporazum o slobodnoj trgovini sa Egiptom. 

Poslanici su tada potvrdili i ugovore o kreditnim aranžmanima za više infrastrukturnih projekata.

Izvor: Agencije/ Insajder