Šmit pozvao sve u Bosni i Hercegovini da obezbede nesmetan rad Ustavnog suda i izaberu nedostajuće sudije
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini (BiH) Kristijan Šmit podsetio je danas donosioce odluka na svim nivoima u BiH na njihovu obavezu da obezbede nesmetan rad Ustavnog suda BiH u punom kapacitetu, u skladu sa Ustavom BiH i Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Kancelarija visokog predstavnika (OHR) je saopštila da je ovakva Šmitova izjava data povodom nedavnih rasprava u javnosti o upražnjenim mestima u Ustavnom sudu BiH, kao i prevremenom penzionisanju potpredsednika Suda sudije Zlatka Kneževića, koje je, kako je ocenio, "za žaljenje".
"Odluke Ustavnog suda BiH su konačne i obavezujuće i zato ih moraju provoditi svi organi vlasti u Bosni i Hercegovini", naglasio je Šmit.
On je još rekao da nijedan sud niti sudija pojedinačno, bez obzira na to je li neko zadovoljan njihovim odlukama ili ne, ne sme da bude izložen pritisku kojim se ugrožava njihova nezavisnost.
"Sudije se imenuju na puni mandat i uživaju sigurnost mandata. Osnova za njihove odluke su Ustav i zakon. Svako prisilno skraćivanje vremena koji provedu u službi u suprotnosti je sa demokratskim i međunarodnim standardima o nezavisnosti pravosuđa", naveo je visoki predstavnik u BiH.
Prema njegovim rečima, nezavisan i nepristrasan pravosudni sistem je osnovna garancija vladavine prava i demokratije u svakoj zemlji.
"Nijedna institucija niti pojedinac ne smeju da pokušavaju niti im se sme dopustiti da vrše uticaj ili na bilo koji način narušavaju autoritet bilo kojeg suda u BiH ili bilo kog sudskog službenika", zaključio je Šmit.
Sudija iz Republike Srpske (RS) Zlatko Knežević zatražio je krajem jula da ide u prevremenu penziju, 2. januara sledeće godine, posle čega u Ustavnom sudu BiH neće biti nijedan srpski sudija.
Knežević je predao zahtev za prevremeni odlazak u penziju nakon što je Narodna skupština RS 26. aprila ove godine pozvala sudije Ustavnog suda BiH iz RS da se povuku.
Drugi sudija iz RS Miodrag Simović otišao je u penziju u novembru prošle godine, a Narodna skupština RS nije imenovala novog sudiju na tu poziciju.
Ni parlament Federacije BiH nije imenovao jednog hrvatskog sudiju, koji bi u Ustavnom sudu BiH trebalo da nasledi Matu Tadića, koji je otišao u penziju.
Ustavnu sud ima devet sudija, po dvoje Hrvata i Bošnjaka, koje imenuje parlament Federacije BiH, dvoje sudija Srba, koje bira Narodna skupština RS i troje stranih sudija, koje imenuje predsednik Evropskog suda za ljudska prava, uz konsultacije sa Predsedništvom BiH.
Izvor: Beta