Sprečeno uklanjanje spomen-ploče s objekta nekadašnjeg logora JNA u Morinju
Pripadnici Vojske Crne Gore sprečili su Komunalnu inspekciju opštine Kotor da ukloni spomen-ploču s objekta nekadašnjeg logora Jugoslovenske narodne armije u Morinju, prenele su danas Vijesti.

Vojnici koji od pre petnaestak dana neprekidno dežuraju i daju stražu iza zaključane kapije napuštenog objekta koji se ne koristi već 16 godina, nisu dozvolili u ponedeljak komunalnim inspektorima da uđu u krug tog vojnog objekta, iako su im inspektori pokazali izvršni nalog Uprave za inspekcijske poslove da se spomen-ploča mora ukloniti.
Prema nezvaničnim saznanjima "Vijesti", dežurni vojnici su komunalnim inspektorima saopštili da imaju izričito naređenje pretpostavljenih da nikome ne dozvole ulaz u krug tog objekta.
Spomen-ploča u Morinju je postavljena u znak sećanja na činjenicu da je tu 1991-1992. nekoliko meseci funkcionisao takozvani Sabirni centar za ratne zarobljenike sa dubrovačkog ratišta, a u kojem su bili zatočeni brojni zarobljeni pripadnici hrvatskih snaga koje su branile Konavle i Dubrovnik od pljačkaškog naleta crnogorskih rezervista u uniformama JNA, kao i mnogi hrvatski civili sa te teritorije.
Crnogorsko pravosuđe je pre nekoliko godina donelo više osuđujućih presuda protiv bivših stražara u tom Sabirnom centru, konstatujući da su oni počinili krivična dela ratnih zločina jer su tukli i zlostavljali zatočenike.
Ministarstva spoljnih poslova i odbrane Crne Gore koja su do pre nekoliko dana vodili u međuvremenu razrešeni ministri iz redova SDP Ranko Krivokapić i Raško Konjević, 10. oktobra su postavili spomen-ploču u društvu hrvatskih kolega - ministra spoljnih i evropskih poslova Gordana Grlić-Radmana i ministra hrvatskih branitelja Toma Medveda.
To je urađeno mimo zakonske procedure predviđene Zakonom o spomen-obeležjima i bez odluke Vlade Crne Gore, odnosno zakonom neophodne saglasnosti opštine Kotor. Dan pre smene Krivokapića i Konjevića, ministarstva su saopštila da zakonska procedura kod postavljanja spomen-ploče nije povređena, jer je reč o vojnom objektu i postupalo se prema Zakonu o Vojsci, navode Vijesti.
Izvor: FoNet