Srpsko-turski biznis forum otvoren u Beogradu, prisustvuje oko 500 privrednika

Srpsko-turski biznis forum otvoren je danas u Beogradu na kojem je oko 500 privrednika iz više od 300 kompanija.

Aleksandar Vučić na otvaranju Srpsko-turskog biznis foruma u Beogradu. Foto: TANJUG/ STRAHINJA ACIMOVIC/ bg

Forum su otvorili predsednici Srbije i Turske Aleksandar Vučić i Redžep Tajip Erdogan.

Vučić je rekao da u biznisu nema lakih stvari i da je od velikog značaja što postoji poverenje u privrednoj saradnji Srbije i Turske.

Podsetio je da gotovo 10.000 ljudi iz Srbije radi u turskim komopanijama i zajvalio im je što su zapošljavale ljude u različitim delovima Srbije.

"Kada nam dolaze mnoge kompanije, one zauzmu put Beograd – Novi Sad, a turske kompanije su neretko prihvatale da idu u najsiromašnije delove Srbije i na jug i na zapad, od Vranja i Leskovca do Krupnja i Malog Zvornika, od Lebana do Šapca i Loznice", rekao je Vučić.

On je istakao da je važno da se nastavi sa privlačenjem turskih investicija u Srbiju.

"Uveren sam da ćemo ličnim kartama, sa kojima je moguće putovati između Srbije i Turske, ali i svim drugim uspostaviti još veće poverenje. Od presudnog je značaja da Turci mogu uvek da računaju na Srbiju, kao i Srbi na podršku Turske", rekao je Vučić.

Naglasio je i da dve države u sektoru odbrane i namenske industrije imaju još mnogo toga što zajednički mogu da urade.

Zato je zamolio srpske i turske kompanije i iz državnog, a ne samo privatnog sektora, da pronađu zajednički imenitelj za saradnju, kako bi se napravili ozbiljniji profiti za kompanije, ali i države.

Naveo je i da se izgradnjom mostova i puteva, poput onog koji će povezati Beograd i Sarajevo, ne grade samo građevinski objekti, već i mir i stabilnost.

"U svemu tome što radimo, niko ne može da izgubi ništa, svi samo možemo da dobijemo", kazao je Vučić i naveo da će zbog nove saobraćajnice Beograd, Sarajevo i Istambul biti bliži jedan drugome.

Vućić je poželeo dobrodošlicu turskim privrednicima, ističući da ovde mogu da se osećaju kao kod kuće, zaželevši im da otkriju nove poslovne prilike u Srbiji.

Gturski predsednik Redžep Tajip Erdogan je poručio je da je Srbija ključna zemlja za mir i stabilnost na Balkanu.

"Srbija i Turska imale su dve milijarde dolara robne razmene i nadam se da ćemo to u budućnosti i poboljšati", rekao je on i dodao da očekuje da biznis forum dovede do novih šansi i prilika za privrednike Turske i Srbije.

Ocenio je da su ekonomski i trgovinski odnosi "motor koju gura odnose Turske i Srbije na sve bolje i bolje".

Erdogan je rekao i da su srpski privrednici dobrodošli u Tursku i da ima prostora za jačanje privredne saradnje dve zemlje u oblasti zdravstva, turizma, informacionih tehnologija.

Dodao je je ove godine u Turskoj boravio rekordni broj turista iz Srbije - 300.000, a da je Srbiju popsetilo oko 150.000 turista iz Turske.

Predsednik Privredne Komore Srbije Marko Čadež je rekao da srpski privrednici imaju mnogo toga da ponude turskom tržištu i da je od velikog značaja za obe zemlje da se ekonomska saradnja podigne na viši nivo.

"Drago mi je što od našeg poslednjeg viđenja u okviru Biznis-foruma 2019. godine u Srbiji otvoreno novih 363 kompanije", rekao je Čadež i istakao da ovakvi skupovi doprinose novim investicijama i unapređenju poslovne klime obe zemlje.

Naglasio je da je glavni cilj da se poveća izvoz proizvoda srpskih kompanija ka Turskoj i da se unapredi spoljno-trgovinska saradnja dve zemlje.

Na biznis forumu učestvuju privrednici iz sektora građevine, energetike, obnovljivih izvora energije, bankarstva, tekstila, medicinske opreme, prehrane i logistike.

Turska je 23. mestu na listi zemalja u koje Srbija izvozi, a po vrednosti uvoza je na petom mestu.

U Srbiji posluje više od 1.000 firmi čiji su većinski vlasnici državljani Turske, odnosno pravna lica registrovana u toj zemlji, koje zapošljavaju oko 10.000 radnika.

Vrednost turskih investicija u Srbiji od 2010. do sada je oko 235 miliona evra. Turska je na 21. mestu liste zemalja sa najvećim ulaganjima u Srbiji, uglavnom u tekstilnoj, prehrambenioj i automobilskoj industriji.

Izvor: Beta