Stalne članice Saveta bezbednosti UN različito o Kosovu
Predstavnici država - stalnih članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija noćas su na sednici o radu Misije UN na Kosovu (Unmik) izneli suprotstavljene stavove o rešavanju kosovskog pitanja.

Tokom rasprave na sednici na kojoj je razmatran novi šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosovu (Unmik), američki predstavnik Ričard Mils rekao je da je dijalog u Briselu "najbolja platforma za napredak" u odnosima Srbije i Kosova.
SAD "snažno pozivaju" Beograd i Prištinu da se "energično angažuju" u dijalogu uz posredovanje EU radi rešavanja otvorenih pitanja, pozivaju ih i da primene postignute sporazume i da načine "konkretan napredak ka normalizaciji odnosa sa ciljem uzajamnog priznanja", kazao je Mils.
Mils, zamenik američkog ambasadora pri UN, pozvao je na okončanje mandata Unmika, iznoseći poznat stav SAD da je misija "ispunila svoju svrhu", a založio se i za smanjenje učestalosti sednica Saveta bezbednosti UN o Kosovu, na jednu godišnje.
On je kazao da je u svetlu rata u Ukrajini "od ključnog značaja" očuvanje stabilnosti na Zapadnom Balkanu.
Oštro je reagovao na izlaganje predstavnice Rusije Ane Jevstignjejeve koja je kritikovala stanje ljudskih prava na Kosovu.
"Videli smo slike iz Ukrajine: iz Buče i Marijupolja. Delegacija zaslužna za nastanak takvih slika nema pravo da drži predavanje nekome o poštovanju ljudskih prava", rekao je Mils o predstavnicima Rusije.
Jevstignjejeva, zamenica ruskog ambasadora pri UN, kazala je da je stav Moskve prema kosovskom pitanju nepromenjen: Moskva i dalje smatra da Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN iz 1999. godine treba da bude osnova za postizanje održivog rešenja kosovskog pitanja, navela je i dodala da Moskva podržava postizanje održivog rešenja prihvatljivog za obe strane, u skladu sa međunarodnim pravom.
Ona je optužila vladu u Prištini da devet godina sabotira formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) i da ometa međuetničko pomirenje.
Jevstignjejeva je ocenila da kosovska vlada ne poštuje osnovne standarde demokratije i ljudskih prava, navodeći kao primer napade na Srbe.
Izrazila je zabrinutost zbog "pokušaja (premijera Kosova) Aljbina Kurtija da eskalacijom antisrpske retorike podrije stabilnost u regionu".
Predstavnik Velike Britanije je rekao da je "sada pravi trenutak" da se Beograd i Priština "angažuju u dobroj veri na postizanju održive normalizacije odnosa".
On je rekao da su neosnovane tvrdnje o britanskoj isporuci antitenkovskih raketa Kosovu, o čemu je govorila Jevstignjejeva, ali je dodao da London podržava pravo Kosova da formira sopstvene oružane snage.
Predstavnica Francuske je rekla da je Pariz posvećen evropskoj perspektivi i Srbije i Kosova, navodeći da je ona "moguća jedino ako dve strane mirno reše spor".
Ona je ukazala na neophodnost postizanja sveobuhvatnog trajnog obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa, kao i na potrebu da i Srbija i Kosovo u potpunosti primene postignute sporazume i da se konstruktivno angažuju u dijalogu.
Predstavnik Kine je izneo poznat stav Pekinga: da teritorijalni integritet i suverenitet Srbije treba da budu poštovani u potpunosti i da je potrebno primeniti sve do sada postignute sporazume, uključujući formiranje Zajednice srpskih opština.
Izvor: Beta