Stručnjaci: Cene električne energije i gasa u Srbiji nerealne, treba da ih odredjuje tržište
Električna energija i gas moraju da poskupe jer su sada cene ispod troškova proizvodnje i nerealne su u odnosu na cene na tržištu, rekli su danas stručnjaci za energetiku za Betu.

Šef sektora za energetiku u konsultantskoj kući Dilojt Srbija Željko Marković rekao je, povodom najave minisatrske rudarstva i energetike Srbije Dubravke Djedović da cene struje i gasa moraju da se povećaju, da električna energija pre svega treba da poskupi za domaćinstva.
Dedović je gostujući na Juronjuzu rekla da "ne treba zaboraviti da gradjani i privreda plaćaju jednu od najnižih cena struje i gasa u regionu i Evropi". Ona je rekla da se moraju pokriti troškovi proizvodnje i da se moraju podizati cene struje i gasa jer su energetske kompanije u Evropi povećale te cene tri, četiri, pet puta, a negde i više.
Marković je rekao da "prostora za poskupljenje električne energije ima u ceni za domaćinstva" jer ona iznosi u proseku oko 41 evro po megavatu.
"Sudeći po prosečnim troškovima proizvodnje električne energije Elektroprivrede Srbije (EPS) megavat bi za domaćinstva trebalo da košta 95 evra", rekao je Marković.
Dodao je da su cene za privredu utvrdjene do 31. decembra i da će se tada napraviti nova kalkulacija i videti da li treba da se povećaju.
"Sadašnja cena električne energije za privredu od 95 evra po megavatu je približno realna. Cene struje koje zavise od cene gasa su proteklih meseci skoro mirovale jer su skladišta gasa popunjena, a potrošnja nije do sada značajno rasla i to je umirilo i rast cena električne energije", rekao je Marković.
Marković je rekao da je nerealna i sadašnja cena gasa u odnosu na cene koje plaćaju potrošači u inostranstvu.
Viši savetnik za energetiku Nenad Jovanović ocenio je da gradjani ipak mogu da budu mirni jer se cena struje za domaćinstva neće menjati do kraja grejne sezone u aprilu.
"Cenu električne energije kao i svake druge robe odredjuje tržište i ne bi trebalo da se iko meša u to. U Srbiji je vlada ipak preporučila EPS-u kolika može da bude cena električne energije i ta kompanija je to uvažila. Zbog toga električna energija za gradjane neće poskupeti do aprila i oni su sigurno do tada zaštićeni", rekao je Jovanović.
Istakao je da cene električne energije u inostranstvu, uglavnom odredjuje tržište, odnosno ponuda i potražnja.
"Izuzeci su retki kao u Austriji gde se cena za mesečnu potrošnju domaćinstva do 240 kilovata subvencioniše, a cenu kilovata za potrošnju preko tog iznosa odredjuje tržište", rekao je Jovanović.
Istakao je da privreda u Srbiji trenutno plaća kilovat električne energije 0,095 evra, a da bi prema ceni na tržištu kilovat trebalo da košta 0,17 evra.
Izvor: Beta