Studenti naveli niz zahteva kao uslov za deblokadu SKC-a
Studenti koji su preuzeli Studentski kulturni centar (SKC) u Beogradu pozvali su danas sve zaposlene u SKC i ostale radnike u studentskim ustanovama kulture da im se pridruže u "borbi za slobodnu kulturu i vraćanje studentskih kulturnih centara studentima".

Oni su ocenili da je "već poznata sumnjiva priroda rada javnih institucija u Srbiji" koje odlikuje "korupcija, maglovito tlo poslovanja, zapostavljenost i zanemarenost ustanova" i da je to "više pravilo, nego izuzetak".
"Ista sudbina zadesila je i Studentski kulturni centar u Beogradu pod 'samovlašću' v.d. direktora Slavoljuba Veselinovića", koji je na poziciji v. d. direktora od 1993. godine, "sa prekidima gotovo 30 godina", navodi se u saopštenju.
Studenti oslobođenog SKC-a ističu da se "javno bore za njegovu dekomercijalizaciju i povratak studentskih prostora studentima", uz ocenu da je "kultura, na žalost mnogih, nekomercijalna, a ustanove kulture su ustanove od javnog značaja – što znači da im pristup mora biti lako dostupan javnosti".
Studenti su naveli niz zahteva koji su uslov za deblokadu SKC-a, između ostalog, izmenu članova 48, 50, 58 Zakona o učeničkom i studentskom standardu i dodavanje člana Zakonu o učeničkom i studentskom standardu koji definiše Plenum studentskih kulturnih centara.
Upravo bi Plenum studentskih kulturnih centara, po tom predlogu, imao veću ulogu i promenio strukturu Upravnog odbora tako da on: ima devet članova, uključujući i predsednika, od kojih su jedan predstavnik osnivača, dva predstavnika univerziteta iz sedišta ustanove, četiri glasa studentskog dela plenuma i dva glasa predstavnika zaposlenih u ustanovi.
Izmenama Zakona o učeničkom i studentskom standardu mandat vršioca dužnosti direktora mogao bi trajati do najviše jedne godine.
Dodavanjem člana Zakonu o učeničkom i studentskom standardu definisao bi se Plenum studentskih kulturnih centara kao telo svih studenata i zaposlenih u ustanovi.
Jedan od uslova za deblokadu je i donošenje novog Statuta SKC-a u Beogradu.
Ustanovljavanje novog Upravnog odbora, koji bi imenovao novog direktora i novu upravu, koji bi do decembra 2025. funkcionisao prema izmenjenim članovima Zakona o učeničkom i studentskom standardu i novom Statutu SKC-a, predlažu, između ostalog, studenti.
Zahteva se prekršajna odgovornost jer nije objavljivan informator o radu SKC Novi Sad i SKC Beograd, što je predviđeno Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.
Studenti u blokadi SKC-a zahtevaju i da budu lišeni "svake krivične i prekršajne odgovornosti, a u vezi sa aktuelnim blokadama u Srbiji".
Pozivamo sve zaposlene i ostale radnike u studentskim ustanovama kulture da nam se pridruže u našoj borbi za slobodnu kulturu i vraćanje studentskih kulturnih centara studentima, naglašeno je u saopštenju.
Podsetimo studenti su 13. februara ušli u Studentski kulturni centar i na plenumu su izglasali blokadu tog nekada kultnog akademskog mesta i na adresi "SKC u blokadi" naveli su tada da se sada u zgradu može ući samo uz indeks.
Izvor: FoNet