Studenti objavili šesti zahtev (VIDEO)
Studenti u blokadi objavili su danas šesti zahtev kojim traže smenu onih koje smatraju odgovornim za posetu predsednika Srbije povređenima u požaru u klubu u Kočanima u Severnoj Makedoniji, a koji se leče u Beogradu.

Studenti su na Svetski dan zdravlja objavili da traže:
- smenu direktora Kliničkog centra;
- smenu zamenika direktora Kliničkog centra;
- smenu direktora Urgentnog centra;
Objašnjavaju za Insajder da je zahtev potekao na inicijativu studenata Medicinskog i Stomatološkog fakulteta, a sada je usvojen i na nivou Univerziteta u Beogradu i drugih visokoškolskih ustanova. Student Medicinskog fakulteta Filip Simović navodi za Insajder da traže razrešenje direktorke Kliničkog centra, načelnika Urgentnog centra i načelnika jedinice intenzivne nege. Zahtevaju i vanredni inspekcijski nadzor rada Urgentnog centra, kao i reakciju poverenika za informacije i zaštitnika građana.
"Ovaj zahtev je zahtev za odgovornošću samog Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, jer je dana 17. 3. 2025. godine dozvoljeno da fizička lica uđu u samu jedinicu intenzivne nege Urgentnog centra UKCS. U ta fizička lica spadaju predsednik Republike Srbije, ministar zdravlja u ostavci i brojne novinarske i televizijske ekipe. Zašto je ovaj zahtev uopšte potekao i zašto je ovo zahtev svih studenata? To je zato što je ovo još jedan pokazatelj nerada institucija u ovoj državi. Zdravlje, odnosno zdravstvo, kao jedan od najvažnijih stubova društva, trebalo bi da radi po zakonu. Ono trenutno ne radi. Trenutno je na snazi epidemija gripa, koja zabranjuje posete svakome na nivou celog Univerzitetskog centra Srbije, na bilo kojoj klinici, a naročito na jedinici intenzivne nege. Da posete žrtve iz Makedonije, odnosno iz Severne Makedonije, nisu imali pravo ni njihove porodice, pa tako smatramo da ne bi trebalo ni fizička lica kojima tu nije mesto“, izjavio je Simović za Insajder.
Podsetimo, životno ugrožene pacijente, tek transportovane u Klinički centar je 17. marta obišao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić zajedno sa ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom, zdravstvenim radnicima i brojnim novinarima i snimateljima.
Niko ko je nadležan mu nije rekao ne može. Nijedna novinarska ekipa - od onih koje su događaj pratile - nije rekla - nećemo, jer je to kršenje svih etičkih kodeksa. Uz sve to snimanje bolničke sobe na intenzivnoj nezi, ne doprinosi nikakvom javnom interesu.
Ovo je naišlo na opravdanu osudu javnosti, pre svega, u Severnoj Makedoniji, ali i u Srbiji.
U Srbiji je ukupno zbrinuto 29 teško povređenih u četiri zdravstvena centra u Srbiji – u Nišu, u Vojnoj bolnici i Kliničkom centru, i u Beogradu, na Vojno medicinskoj akademiji i u Urgentnom centru Kliničkog centra Srbije (UCKC).
U požaru u diskoteci "Puls" u Kočanima u Severnoj Makedoniji koji je izbio 16. marta oko 3 sata ujutru, poginulo je 60 osoba.
Studenti dodali peti i šesti zahtev
Krajem prošle nedelje studenti u blokadi dodali peti zahtev. Kako su objasnili za Insajder, zahtev se odnosi na dešavanja na protestu 15. marta u Beogradu, kada je, tokom tišine i odavanja pošte stradalima na Železničkoj stanici, upotrebljena neidentifikovana tehnologija koja je izazvala strah i paniku među građanima. Zahtevaju da se utvrdi koja tehnologija je upotrebljena, po kom pravnom osnovu i sa koje lokacije, po čijem nalogu i ko je izvršilac.
„Utvrđivanje činjenica i konkretne odgovornosti za primenu neidentifikovane tehnologije koja je upotrebljena kao sredstvo prinude tokom mirnog odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu predstavlja ključni korak ka osiguranju zaštite ljudskih prava i sprečavanju sličnih pojava u budućnosti“, piše u zahtevu.
Podsetimo, studenti su ranije izneli četiri zahteva, a kako su saopštili, do njihovog ispunjenja fakulteti ostaju u blokadi. Zahtevi koje su tada izneli su:
1. Prvi zahtev podrazumeva objavu celokupne dokumentacije koja se tiče rekonstruisanja Železničke stanice u Novom Sadu;
2. Drugi zahtev se odnosi na potvrdu nadležnih organa o identitetu svih lica za koja postoji osnovna sumnja da su fizički napala studene i profesore kao i pokretanje krivičnih postupaka protiv njih; Zahtev podrazumeva i razrešenje pomenutih lica ukoliko se pokaže da su ista javni funkcioneri
3. Treći zahtev je odbacivanje krivičnih prijava protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima, kao i obustavu već pokrenutih krivičnih postupaka
4. Četvrti zahtev je da se za 20 odsto povećaju izdvajanja za državne fakultete
Među javnim funkcionerima koji se pominju u drugom zahtevu navode se Milija Koldžić, Aleksandar Jokić, Dušan Kostić, Milena Aleksić i Ivan Stanišić, a odnose se i na svako buduće lice koje bude fizički napalo studente profesore i sva druga lica koja učestvuju u mirnim protestima.
Izvor: Insajder