Suspendovana libijska ministarka spoljnih poslova zbog neformalnog susreta sa izraelskim kolegom
Libijski premijer suspendovao je ministarku spoljnih poslova te zemlje nakon što se neformalno sastala sa svojim izraelskim kolegom Elijem Koenom. Libija ne priznaje Izrael pošto Tripoli podržava Palestinu, a sastanak je izazvao proteste.

Izraelski šef diplomatije Eli Koen opisao je sastanak sa Najlom al-Manguš kao istorijski prvi korak u uspostavljanju odnosa dve zemlje.
Izrael pokušava da izgradi bliže veze sa više arapskih i muslimanskih zemalja, poput Libije bogate naftom. Međutim, predsednički savet Libije, koji predstavlja njene tri provincije, saopštio je da je nezakonito normalizovati odnose sa Izraelom.
Kancelarija predsednika parlamenta optužila je Najlu al-Manguš za veleizdaju, a premijer Abdul Hamid Dbeibah pokrenuo je istragu.
Koen je izjavio da je slučajno sreo Manguš prošle nedelje na marginama samita u Rimu i da su razgovarali o "velikom potencijalu za odnose između dve zemlje".
Šef izraelske diplomatije je rekao da su razgovarali o izraelskoj pomoći u humanitarnim pitanjima, poljoprivredi, vodoprivredi i važnosti očuvanja jevrejskog nasleđa u Libiji, uključujući renoviranje sinagoga i grobalja.
Libijsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je Mangušova odbila sastanak sa predstavnicima Izraela, a ono što se dogodilo bio je "nepripremljen, slučajan susret tokom sastanka u italijanskom ministarstvu spoljnih poslova".
U saopštenju se takođe navodi da interakcija nije uključivala "nikakve razgovore, dogovore ili konsultacije" i da ministarstvo "obnavlja svoje potpuno i apsolutno odbijanje normalizacije" sa Izraelom.
Protesti su izbili u glavnom gradu Tripoliju i nekim drugim gradovima nakon vesti o sastanku. Putevi su bili blokirani, gume zapaljene, a demonstranti su mahali palestinskim zastavama, ali se čini da su protesti bili relativno mali.
Libija se godinama nalazi u previranjima, a zemlja je podeljena između privremene, međunarodno priznate vlade u Tripoliju i rivalske vlade na istoku.
Ukoliko dođe do bilo kakvog dogovora između Izraela i Libije, to bi bilo komplikovano zbog te političke podele, koja postoji od svrgavanja dugogodišnjeg lidera te zemlje, diktatora Moamera el Gadafija, pre 12 godina.
General Kalifa Haftar iz Libijske nacionalne armije (LNA) vodi rivalsku vladu u gradu Tobruku na istočnoj obali.
Izraelska “ofanziva šarma” počela je Abrahamovim sporazumom iz 2020. godine, kojim nastoji da navede zemlje koje su neprijateljski nastrojene prema Izraelu da priznaju njegov suverenitet i uspostave diplomatske odnose sa Tel Avivom.
Izrael je to do sada radio sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinom, Sudanom i Marokom. Međutim, vlada Benjamina Netanjahua je kritikovana zbog izgradnje naselja na Zapadnoj obali i vojnih racija u militantnim uporištima na okupiranim palestinskim teritorijama.
Predsednički savet Libije je u nedelju uveče zatražio od vlade „razjašnjenje” o tome šta se dogodilo. (Predsednički savet obavlja funkcije šefa države i zadužen je za vojsku).
U pismu tog tela navodi se da sastanak između dva ministra spoljnih poslova „ne odražava spoljnu politiku libijske države, ne predstavlja libijsku nacionalnu konstantu i smatra se kršenjem libijskih zakona koji kriminalizuju normalizaciju odnosa sa 'cionističkim entitetom'“. .
Takođe je zatraženo od premijera Dbeibaha "da primeni zakon ako se sastanak održi".
Pod Gadafijem, koji je snažno podržavao Palestinu, na hiljade Jevreja je proterano iz Libije, a mnoge sinagoge su uništene.
Izvor: BBC