Svetska zdravstvena organizacija uvrstila stres na radnom mestu kao profesionalni fenomen

Svetska zdravstvena organizacija uvrstila je stres na radnom mestu kao profesionalni fenomen, ali se na primenu odluke koja ga svrstava među zvanične dijagnoze u Srbiji i dalje čeka iako je čak 66 odsto stanovnika suočeno sa simptomima takozvanog sagorevanja na poslu, objavio je u četvrtak 10. oktobra portal Psihocentrala.

Svetska zdravstvena organizacija uvrstila stres na radnom mestu kao profesionalni fenomen Foto: Flickr/ Ciphr

Psihijatar Petar Vojvodić je, povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja, naglasio da se zaposleni širom sveta suočavaju sa velikim opterećenjem usled rastućih ekonomskih pritisaka uslovljenih inflacijom, neizvesnošću za svoja radna mesta i nesvakidašnje brzim tempom promena u svim industrijama.

Da je sve veći broj pojedinaca koji pate od sindroma, poznatijeg kao "burnout“, potvrđuje i istraživanje Instituta za istraživanje tržišta "Kantar helt", sprovedenog u devet zemalja, gde je prema dobijenim rezultatima - čak 66 odsto stanovnika samo u Srbiji suočeno sa simptomima takozvanog sagorevanja na radnom mestu.

Vojvodić je ocenio da mentalno zdravlje više ne može biti isključivo privatna stvar te da "ono ima značajan uticaj na životnu i radnu efikasnost, kreativnost i angažovanost u svim sferama života“.

On je objasnio da su neki od simptoma "burnouta" najčešće iscrpljenost, neraspoloženje, nesanica, promena apetita, pad imuniteta, glavobolje, visok pritisak.

Tu su i osećaji praznine, poremećaji koncentracije, zaboravnost, nervoza, razdražljivost i preosetljivost.

Na poslu se smanjuje efikasnost i povećava broj grešaka pri radu, a često dolazi i do povećanog odsustvovanja sa posla, kašnjenja na posao, povlačenje u sebe, izolacije od drugih, objasnio je Vojvodić.

Svetski dan mentalnog zdravlja obeležava se danas, pod sloganom "Vreme je da prioritizujemo mentalno zdravlje na radnom mestu“.

Ovogodišnja tema predstavlja svojevrstan poziv na akciju da se mentalno zdravlje ugradi u samu suštinu radne kulture, kako bi se predupredile posledice koje negativne poslovne prakse imaju na sve veći udeo populacije. 

Izvor: FoNet