Treća smena: Kako ispravno promovisati umetnost na društvenim mrežama? (VIDEO)

Današnji umetnici neprestano traže nove načine kako bi predstavili ili proširili domet uticaja svog rada, a kao najpopularnija platforma za to pokazale su se društvene mreže. Sveprisutni Instagram, Facebook, nekadašnji Tviter, a sada X, Pinterest i Tik Tok već pokrivaju skoro sve što bi nekoga moglo da zanima. U tom smislu i za umetnika iz bilo koje grane umetnosti, to bi moglo da predstavlja dobru priliku za promociju sopstvenog rada.

Foto: Insajder

Što je sadržaj koji se plasira na mrežama atraktivniji, ima i veću gledanost, odnosno postaje viralan.

Samim tim, umetničko delo svog stvaraoca povezuje sa ljubiteljima njegove umetnosti, sa kojima može da komunicira u bilo koje vreme sa bilo kog mesta na svetu, ali mu i otvara vrata za dalje kontakte koji mogu da mu omoguće izložbe i prodaju.

Mreže nisu doprinele nestajanju elitističkog statusa umetnosti, mada ona ne mora uvek biti elitna, ali je jesu učinili dostupnijom. Njenoj popularizaciji mogu da doprinesu i poznate ličnosti ili influenseri koji dele sadržaj, u ovom slučaju da možda svom milionskom onlajn auditorijumu otkriju nekog novog umetnika koji je njima privukao pažnju.

Čak su i muzeji i galerije otkrili moć društvenih medija, pa objavama sa slikama dela pozivaju posetioce, čime je i tradicionalna umetnost dobila savremeno ruho.

Ipak, i odnos između umetnosti i društvenih mreža može da bude kako podsticajan, tako i problematičan, pre svega zbog pravila o cenzuri, ali i potencijalnoj krađi, tj. kršenju autorskih prava.

Nekada se podrška umetnicima pokazivala kupovinom njihovih dela, pohvalama i preporukama, danas je dovoljno da kliknete na dugme za sviđanje ili deljenje.

Izvor: Insajder