Treća smena: Šta o nama govori naš muzički ukus? (VIDEO)

Kaži mi šta slušaš, reći ću ti ko si. Čini se da je situacija nekada bila jasnija u tom smislu - narodnjake slušaju starije generacije, pop i rok mlađi. Postoje brojni žanrovski stereotipi u vezi sa slušanjem muzike, a oni se često zasnivaju na predrasudama i generalizacijama.

Foto: Insajder

Na primer, osobe koje slušaju klasičnu muziku često se percipiraju kao intelektualno orijentisane, ali možda i kao dosadne. Slušaoci rocka često su viđeni kao buntovnici ili oni koji se ne pridržavaju društvenih normi, a osobe koje slušaju narodnu muziku često se stereotipno posmatraju kao ruralne ili konzervativne.

Sukobi između onih koji smatraju da izbor muzike, ali i filmova, knjiga itd. određuje nečiji identitet i onih koji ovakav stav nazivaju kultur-fašizmom, najčešći su na društvenim mrežama i u komentarima ispod bilo kakvog teksta koji se bavi ovim fenomenom. 

Muzika je spajala i nastavlja da spaja zemlje bivše Jugoslavije. 

Nekadašnji pop hitovi iz osamdesetih se i dalje vrte na raznim radio stanicama od Makedonije do Slovenije, a današnje zvezde folk scene pune Arene i u Beogradu i u Zagrebu. 

Kada je objavljena vest o smrti novosadskog kantautora Đorđa Balaševića, sve nacionalne televizije i portali u regionu su mu odali počast kao “omiljenom muzičaru sa ovih prostora”. Na svim trgovima većih gradova paljene su sveće i ostavljano cveće. 

Film “Toma” o životu legendarnog pevača narodne muzike Tomi Zdravkoviću svoju premijeru imao je na Sarajevo Film festivalu, a zatim je obarao rekorde gledanosti i u ostalim gradovima bivše Jugoslavije. 

Danas imamo priliku da slušamo Dina Merlina u Beogradu, a Aleksandru Prijović u Zagrebu. Na osnovu rasprodatih koncerata, stiče se utisak da ljubitelji njihove muzike, bilo da žive u Splitu, Novom Sadu ili Skoplju nemaju nikakav problem sa tim. 

Izvor: Insajder