TS: U Srbiji ne funkcionišu sistemi odgovornosti i transparentnosti
Srbija je još jedan Međunarodni dan borbe protiv korupcije dočekala kao zemlja u kojoj tužilaštvo ne ispituje sve sumnje na korupciju, u kojoj se milijarde evra troše bez primene antikorupcijskih mehanizama i u kojoj ne funkcionišu sistemi odgovornosti i transparentnosti, ističe se u saopštenju Transparentnost Srbija (TS).

Kako navode po najbitnijim antikorupcijskim parametrima, u Srbiji je stanje je takvo da Parlament ne kontroliše Vladu kao i da su Vlada i Skupština u potpunosti potčinjeni predsedniku Republike, mimo zakonskih i ustavnih nadležnosti.
"Javno tužilaštvo ne ispituje sve argumentovane sumnje na korupciju. Argumentovane i često dokumentima potkrepljene sumnje na korupciju, koje u javnost iznose istraživački novinari, oganizacije civilnog društva ili Savet za borbu protiv korupcije, ostaju neistražene", istikli su iz TS.
Ocenju da državnim preduzećima i državnom upravom ne upravljaju profesionalci, izabrani na konkursima,
TS smatra da Vlada ne daje sve informacije od javnog značaja i da se visok nivo netransparentnosti brižljivo održava, zbog navodne tajnosti odbijaju se zahtevi za obelodanjivanje ugovora i drugih dokumenata.
"Izvođači najvrednijih radova ne biraju se kroz nadmetanja. Posebnim zakonima i preko međunarodnih ugovora zaobilaze se antikorupcijski mehanizmi i obesmišljava Zakon o javnim nabavkama", upozorila je TS.
Iz ove organizacije su detaljan spisak aktivnosti koje mogu da unaprede stanje.
Izvor: Transparentnost Srbija