Obeležavanje 28 godina od Oluje: U crkvi Svetog Marka održan parastos stradalima; Vučić i Dodik položili vence na Petrovačkoj cesti
U crkvi Svetog Marka u Beogradu danas je održan parastos stradalima u hrvatskoj akciji "Oluja", tokom koje je ubijeno i nestalo više od 1.700 Srba, a proterano više od 250.000.

Parastosu je, pored velikog broja građana, prisustvovao gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić koji je nakon završetka položio venac na Spomenik srpskim žrtvama stradalim u ratovima 1991- 2000. godine na prostoru bivše Jugoslavije.
Parastos je organizovalo udruženje "Zavičaj".

Akcija "Oluja“ je počela 4. avgusta 1995. godine, ofanzivom hrvatske vojske i policije i jedinica Hrvatskog veća odbrane na području tadašnje Republike Srpske Krajine, odnosno Banije, Korduna, Like i severne Dalmacije, uprkos tome što se ta oblast nalazila pod zaštitom Ujedinjenih nacija.
Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije saopštio je da "u protekle dve i po decenije, Vlada Republike Srbije i Komesarijat kontinuirano rade na rešavanju problema lica koja su morala da napuste svoje domove tokom sukoba na prostoru bivše Jugoslavije“.
"I ovog 4. avgusta građani Republike Srbije se sa tugom sećaju etničkog čišćenja srpskog naroda tokom akcije "Oluja“ pre 28 godina i neće zaboraviti proterivanje 200.000 sunarodnika sa zemlje na kojoj su vekovima živeli, kao ni smrt 1.700 nevinih ljudi, kao ni više od 700 onih koji su u toj akciji nestali i čija je sudbina nepoznata i posle skoro tri decenije“, navodi se u saopštenju.

Kako kaže komesarka Nataša Stanisavljević Komesarijat odgovorno brine o svim izbeglim i interno raseljenim licima, a kao jedan od najvažnijih ciljeva istakla je rešavanje stambenih problema izbegličkim porodicama i pružanje novog doma.
Ona je podsetila da je sada stambeno zbrinuto 27.925 porodica sredstvima iz budžeta Republike Srbije i sredstvima donatora, od kojih je najveći Evropska unija kroz Regionalni stambeni program i ekonomski osnažila 23.975 porodica izbeglica, dok je u statusu izbeglica u ovom trenutku još uvek 24.897 lica, od toga 17.074 iz Republike Hrvatske, a 194.171 lice u internom raseljenju.
Tokom 1995. godine više od 190.000 lica je izbeglo u Republiku Srbiju u dve akcije Hrvatske vojske, Bljesak i Oluja, sa područja sektora pod zaštitom UN. Po popisu iz 1996. godine ukupan broj izbeglica bio je 537.937, a ratom ugroženih lica 79.791 , što znači da je u Republici Srbiji u jednom trenutku bilo 617.728 izbeglih lica, navodi se u saopštenju Komeserijata.
Vučić i Dodik položili vence na spomen-obeležje na Petrovačkoj cesti
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić položio je danas venac na spomen- obeležje na Petrovačkoj cesti gde je 7. avgusta 1995. godine granatirana kolona srpskih izbeglica.
Venac je položio i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, a polaganju venaca u znak sećanja na stradale prisustvovali su i episkop bihaćko- petrovački Sergije sa sveštenstvom.
Hrvatska avijacija je pre 28 godina u akciji "Oluja" bombardovala srpske izbegličke kolone na putu u selu Janjila kod Bosanskog Petrovca. Stradalo je desetoro ljudi među kojima četvoro dece, devojka od 20 godina, ranjeno je preko pedeset civila, takođe mnoštvo dece.
U Banjaluci se sastali predsednici skupština Republike Srpske i Srbije
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić sastao se danas u Banjaluci sa predsednikom Skupštine Srbije Vladimirom Orlićem.
Sastanak je održan u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske, gde je u toku zajednička sednica vlada Srpske i Srbije. Najviši zvaničnici Srpske i Srbije održavaju u Banjaluci niz sastanaka, a večeras će u Prijedoru biti obeležen Dan sećanja na sve stradale i prognane Srbe u akciji "Oluja".
Izvor: Tanjug, Komeserijat za izbeglice i migracije