Unapređivati položaj majki

Predsednik Skupštine Srbije, Vladimir Orlić, izjavio je danas na konferenciji "Mama kao stub i oslonac porodice - uloga i položaj majki Srbije u savremenom društvu", da će država nastaviti sa merama za podsticanje nataliteta.

Predsednik Skupštine Srbije, Vladimir Orlić. Foto: Srđan Ilić

„Doprinos tome daće i Narodna skupština. Usvojićemo zakone koji su potrebni, izmene, akte, sve ono što je važno mladim parovima, našoj deci i njihovim majkama. Unapređivaćemo njihov položaj uvek i svuda dokle god ne obezbedimo potpunu zaštitu, da im obezbedimo osećaj sigurnosti i ponosa na državu kojoj pripadaju, na njihovu Srbiju, na sve ono što radimo", rekao je Orlić.

On je, govoreći o podršci države, naveo da je "parovima koji se bore za potomstvo data mogućnost za neograničeni broj stimulisanih postupaka vantelesne oplodnje i pravo na neograničeni broj zamrzavanja embriona, a podignuta je i starosna granica za vantelesnu oplodnju za žene sa 43 na 45 godina". Orlić je naveo da se uvodi i pravo na vantelesnu oplodnju sa doniranim reproduktivnim materijalom.

„Srbija je danas, pored Izraela, jedina zemlja na svetu koja obezbeđuje ovakav i ovoliki obim prava iz oblasti vantelesne oplodnje", rekao je Orlić na konferenciji koju je organizovalo udruženje "Asocijacija mama Srbije", u Domu Narodne skupštine. On je rekao da je Republički fond za zdravstveno osiguranje od početka godine na postupak vantelesne oplodnje uputio oko 7.200 parova, što je oko 1.000 više nego 2021. godine.

Govoreći o finansijskoj podršci porodici sa decom, Orlić je naveo da je povećano jednokratno davanje za prvo dete u porodici sa 100.000 na 300.000 dinara, a povećana su i davanja za drugo, treće i četvrto dete. Ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić rekla je, komentarišući podatak o stopi plodnosti koja je u Srbiji 1,5, da je "onog momenta kada je stopa fertiliteta počela da pada ispod dva bilo jasno da se populacija neće održati na nivou koji je dovoljan za prostu reprodukciju".

„Vrednosti oko 1,5, što ima i većina zemalja evropskog regiona, nešto je što je alarmantno. To nije nešto što se desilo preko noći i problem ne možemo da rešimo preko noći", istakla je ona.

Kisić je rekla da bi trebalo da se pruži podrška, pre svega, mladima da se što pre ostvare kao roditelji i najavila da će Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju u narednih par nedelja početi veliku nacionalnu studiju koja će obuhvatiti srednjoškolce, a cilj je da ispitaju stavove mladih o značaju porodice za njih.

Podsetimo, jedna od tema sinoćne emisije Marker bila je vantelesna oplodnja sa ćelijama preminulih donoara.

Izvor: FoNet