UNS: NATO da odgovara za ubistvo 16 radnika RTS-a

Udruženje novinara Srbije (UNS), Strukovni sindikat Radio-televizije Srbije i Sindikat novinara Srbije (SINOS) saopštili su danas povodom 24. godišnjice stradanja 16 medijskih radnika u NATO bombardovanju RTS-a 1999. godine, da za taj zločin niko iz NATO struktura nije odgovarao.

Radio televizija Srbije. Foto: Srđan Ilić

UNS se poziva na izveštaj organizacije Amnesti internešnal u kome se navodi da je "NATO pogodio metu koju je ciljao", kao i da je u zgradi u trenutku napada radilo najmanje 120 civila.

"UNS, Strukovni sindikat RTS-a i SINOS poručuju da je krajnje vreme da za ovaj ratni zločin odgovaraju nalogodavci i izvršitelji", zaključuje se u saopštenju.

Zgrada RTS-a u Takovskoj ulici u Beogradu pogođena je bombom u noći 23. aprila 1999. godine.

U javnosti su iznošene optužbe na račun tadašnje vlasti koju je predvodio predsednik Srbije i Socijalističke partije Srbije (SPS) Slobodan Milošević, da su radnici RTS-a žrtvovani iako se znalo da će RTS biti meta NATO, i da su neki od zaposlenih izvedeni iz zgrade pred bombardovanje, ali te tvrdnje nikada nisu dokazane.

Odata počast radnicima RTS

Deca sportskih klubova sa Kosova i Metohije položila su danas 54 bele ruže ispred spomenika "Zašto", u Tašmajdanskom parku, odajući počast stradalim radnicima Radio-televizije Srbije (RTS) u NATO bombardovanju pre 24 godine.

Sa okolnostima tragičnog događaja upoznao ih je Miroslav Medić, brat stradalog Siniše Medića, prenosi RTS.  

Deca su gosti RTS, a tokom dana obišla su muzeje Partizana i Zvezde.  U holu RTS uručeni su im pokloni.  

Izvor: Beta, FoNet