UNS: Povećan broj napada na novinare, pretnje i pritisci najučestaliji vid gušenja slobode medija
Udruženje novinara Srbije (UNS) saoštilo je danas da su za četiri meseca ove godine zabeležena 43 slučaja pretnji, pritisaka i napada na medije, što je za četiri više nego prošle godine u istom periodu.

Pretnje i pritisci, kojih je po 13, evidentirani su kao najučestaliji vid gušenja slobode medija, navodi UNS, koji beleži i devet slučajeva onemogućavanja rada, tri fizička napada, tri slučaja zastrašivanja, jedno ugrožavanje privatnosti i jedan napad na imovinu.
Preteće poruke i pozive novinari su najčešće dobijali od nepoznatih osoba, dodaje se u saopštenju. Skriveni iza naloga na društvenim mrežama, pojedinci su novinarima najčešće pretili preko Tik Toka, Instagrama, Fejsbuka i Tvitera.
Te pretnje stizale su kao odgovor na svakodnevno obavljanje novinarskih zadataka i profesionalno izveštavanje.
Osim na društvenim mrežama, novinari su pretnje dobijali i telefonom, a bilo je i onih koji svoj identitet nisu skrivali, poput Sime Spasića koji je voditelju Ivanu Ivanoviću poslao preteću poruku.
Da se pretnje moraju shvatiti ozbiljno, pokazuju situacije nakon kojih je usledio i fizički napad, poput onoga na snimatelja FoNeta Marka Dragoslavića na skupu "Studenti za Kosovo".
Predstavnici vlasti su više puta negativno komentarisali rad medija Danas, Nova i N1, nazivajući ih tajkunskim, neprincipijelnim, lažljivim i sramotnim.
Osim od političkih stranaka, novinari su trpeli pritisak i od mnogih organizacija i pokreta, ali i od javnosti nepoznatih ličnosti.
Novinari su se u velikoj meri suočavali sa onemogućavanjem rada, a najčešće je to bio slučaj na Kosovu i Metohiji.
Mnoge konferencije za novinare i sastanci zvaničnika održavani su bez prevoda na srpski jezik i poziva za novinare redakcija na srpskom jeziku, dodaje se u saopštenju.
Izvor: FoNet