Viši sud privremenom merom traži od advokata minimum procesa rada, Terzić za Insajder: Minimum nije definisan
Viši sud u Beogradu u doneo je privremenu meru kojom od Advokatske komore Srbije traži da odluku o stupanju u generalni štrajk od danas do kraja nedelje izmeni u delu koji se odnosi na minimum procesa rada. Privremena mera je doneta po tužbi koju je na odluku o stupanju u štrajk tom sudu podneo advokat Goran Petronijević.

Član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije Vladimir Terzić kaže za Insajder da mimimum procesa rada definisan Zakonom o advokaturi ne postoji.
“Privremena mera bi mogla da se odnosi na tzv. hitne predmete, kakvi su primera radi pritvorski, ili maloletnički predmeti u kojima advocate angažuju stranke, ali i država, po službenoj dužnosti. Odluka o stupanju u štrajk advokata doneta je na vanrednoj sednici Skupštine Advokatske komore Srbije održanoj u subotu, dok bi eventualna odluka o tome kakav će stav Advokatska komora Srbije zauzeti prema privremenoj meri koju je danas doneo Viši sud mogla da bude doneta na vanrednoj elektronskoj sednici Upravnog odbora”, kaže Terzić za Insajder.
U obrazloženju rešenja Višeg suda kojim je usvojen predlog za određivanje privremene mere, između ostalog, navedeno je da Kodeks profesionalne etike advokata propisuje da advokat treba da izvršava odluku nadležnog organa advokatske komore o protestnom obustavljanju ili ograničenju rada advokata, pod uslovom da je ustanovljen minimum rada neophodan za zaštitu osnovnih prava i interesa klijenata i stranaka, navodi sud.
“Reč je o radnjama koje advokati preduzimaju u cilju pružanja pravne pomoći, a koje ne trpe odlaganje, jer mogu proizvesti značajne posledice usled njihovog propuštanja. Ovde se pre svega mora imati u vidu interes maloletnih lica u pogledu krivičnopravne zaštite, zatim odbrana okrivljenih koji su lišeni slobode u krivičnom postupku, kao i, jednako važna, zaštita stranaka u građanskim i drugim postupcima, u kojima je predviđena hitnost u postupanju", navedeno je u saopštenju.
Viši sud smatra da Skupština AKS, u skladu sa zakonom može doneti legitimnu odluku da iz određenih razloga oročeno obustavi rad, ali samo uz ispunjenje određenih zakonskih uslova. Na ovo advokate, kao članove komore, obavezuje i Kodeks profesionalne etike advokata koji je upravo Skupština AKS donela, podseća sud.
Protiv ovog rešenja dozvoljena je žalba Apelacionom sudu u Beogradu, pri čemu izjavljena žalba ne odlaže izvršenje rešenja.
Skupština Advokatske komore u subotu je odlučila da kako se navodi u saopštenju AKS, tokom obustave rada advokati neće ulaziti, ni boraviti u prostorijama sudova, tužilaštava, policije, organa uprave, javnih izvršitelja i javnih beležnika po bilo kom profesionalnom nivou.
Tokom obustave rada, dodaje se u odluci, advokati će dostavljati sudovima, tužilaštvima i drugim organima samo one podneske koji su vezani za nastupanje prekluzivnih rokova.
„Radnje advokata u skladu sa stavom dva ove odluke predstavljaju ustanovljen minimum procesa rada neophodan za zaštitu osnovnih prava i interesa klijenata“, piše u saopštenju.
Tokom obustave rada Kol centar AKS će obaveštavati pozivaoce da su advokati u obustavi rada i da iz tog razloga nisu u mogućnosti da postave advokata po službenoj dužnosti.
Skupština AKS je kao razlog odluke o obustavi rada navela podršku i pridruživanje zahtevima studenata.
Izvor: Insajder, Tanjug