Viši sud u Novom Sadu vratio tužilaštvu na dopunu optužnicu za pad nadstrešnice
Krivično vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu vratilo je optužnicu za pad nadstrešnice novosadskom Višem tužilaštvu na dopunu, uz nalog da u roku od tri dana donese odluku o dopuni istrage, saopšteno je iz Višeg suda u Novom Sadu.

Sud je, kako je saopšteno, na sednici održanoj 12. marta doneo odluku da je potrebno „bolje razjašnjenje stvari da bi se ispitala osnovanost optužnice“. Time što je optužnica vraćena na dopunu, predmet se vraća u fazu istrage i na ovu odluku ne postoji mogućnost žalbe.
U fazi ispitivanja optužnice sud ispituje da li je stepen sumnje da je neko izvršio krivično delo koje se navodi u optužnici, podignut na nivo opravdane sumnje. Tek kada su to utvrdi, optužnica se potvrđuje i počinje prvostepeni sudski postupak.

Viši sud u Novom Sudu se u saopšenju osvrnulo i na optužbe na račun suda da postupa neažurno, ističući da je postupanje suda u ovom predmetu bilo po zakonu, prioritetno, sa naročitom hitnošću i posvećenošću. Kao ilustracija, naveden je podatak da je predsednici Krivičnog vanpretresnog veća koje je analiziralo optužnicu, naredbom predsednice suda od kraja januara od početka marta obustavljen priliv hitnih predmeta. Sud je istakao da je optužica i dokazni materijal dostavljen sudu u 50 registratora.
Prilikom pada nadstrešnice 1. novembra prošle godine na licu mesta je stradalo 14 osoba, a tri su teško povređene, od kojih su dve kasnije podlegle povredama.
Optužnicu je podiglo Više javno tužilaštvo u tom gradu krajem prošle godine.
Od 13 osumnjičenih, deset se nalazi u pritvoru, još dve osumnjičene osobe se nalaze u kućnom pritvoru, a jedna od njih je bivši vršilac dužnosti generalne direktorke "Infrastruktura železnice Srbije" Jelena Tanasković.
Bivši ministar građevinarstva Goran Vesić se brani sa slobode, jer mu je nakon nekoliko dana provedenih u pritvoru, sud ukinuo pitvor, usvojivši žalbu njegovog branioca.
Optužnica je podignuta protiv J.T. bivšeg v.d. generalnog direktora ”Infrastruktura železnice Srbije”, G.V. bivšeg ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, A.D. bivšeg v.d. pomoćnika ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i N.Š. bivšeg generalnog direktora ”Ifrastruktura železnice Srbije” zbog osnova sumnje da su učinili krivično delo - teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.
Takođe, optužnicom su obuhvaćeni i S.N. odgovorni projektant građevinske konstrukcije, M.J. glavni projektant idejnog projekta, Lj.M.M. glavni projektant projekta za građevinsku dozvolu, M.S. izvestilac za konstrukcije Republičke revizione komisije, J.S.M. lice odgovorno za tehničku kontrolu, Z.S.M. i D.J. lica odgovorna za izvođenje građevinskih radova, M.G. i D.T. lica odgovorna za stručni nadzor, zbog sumnje da su učinili krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova.
Podsetimo, vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu donelo je 31. marta rešenja kojima je prema okrivljenim Jeleni Tanasković, bivšoj direktorki Infrastrukture železnice Srbije i Aniti Dimoski, bivšoj pomoćnici ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture zaduženoj za Sektor za železnice i intermodalni transport, produžena mera zabrane napuštanja stana, uz primenu elektronskog nadzora za tri meseca.
Kako je saopšteno tada iz Suda u Novom Sadu, u odnosu na okrivljene Nebojšu Šurlana, Slobodana Naumovića, Ljiljanu Milić Marković, Marinu Gavrilović, Dejana Todorovića, Milana Jelkića, Zoricu Slavković Marjanović, Dušana Jankovića, Milana Spremića i Jasnu Stojiljković Milić pritvor je produžen za 30 dana.
Dokumentacija, analiza i istraživanje novinara Insajdera pokazuje ko je sve napravio grešku, a ko prekršio zakon. Ko je trebalo da uoči koroziju zatega na vreme - a nije? Ko je trebalo da primeti brojne greške i pre rekonstrukcije i tokom i na kraju – a nije. Sve odgovore pronađite u Insajderovoj emisiji "Hronologija pada".
Izvor: Tanjug