Vlada Srbije: Profesorima fakulteta u blokadi samo deo plata, nova pravila obračuna već od sutra

Vlada Republike Srbije usvojila je danas izmene Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za budžetski finansirane delatnosti, čime se menja način obračuna plata nastavnika i saradnika na visokoškolskim ustanovama.

Vlada Srbije, foto: Srđan Ilić

Prema novim pravilima, koja stupaju na snagu već sutra, naučni rad nastavnika i saradnika vrednovaće se sa 12,5 odsto u ukupnoj zaradi, dok će se nastavni rad računati sa 87,5 odsto.

U praksi, to znači da će u periodima kada se nastava ne izvodi – poput trenutnih blokada koje su organizovali studenti i nastavnici na nekim univerzitetima – nastavnicima i saradnicima biti isplaćeno samo 12,5 odsto plate, s obzirom na to da će se tada uzimati u obzir isključivo naučni rad.

Kako za Insajder kaže profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić, to u suštini znači da se menja dosadašnji način obračuna, po kome je posao nastavnika na visokoškolskim ustanovama podrazumevao 20 sati nastave i 20 sati nauke nedeljno, na 35 sati nastave i 5 sati nauke, što, po njemu, omogućava da se zakonski opravda nedavanje plata profesorima. 

“Univerzitetski posao podrazumeva mnogo više od same nastave, a danas je Vlada u ostavci donela Uredbu koja je, praktično, sav naš rad svela samo na nastavu”, rekao je Mihić za Insajder. 

Pun iznos plata za nenastavno osoblje, Ministarstvo najavljuje inspekciju

Vlada Srbije je danas donela zaključak da će se visokoškolskim ustanovama u blokadi - gde nema predavanja i ispita na svim akreditovanim studijskim programima na koje su upisani studenti koji se finansiraju iz budžeta Srbije, uplaćivati samo deo sredstava za plate nastavnog osoblja, a pun iznos za plate nenastavnog osoblja, saopštilo je Ministarstvo prosvete.

Za plate nastavnog osoblja isplaćivaće se deo sredstava namenjen za poslove naučnoistraživačkog, stručnog, odnosno umetničkog rada nastavnika i saradnika.

U saopštenju se navodi da je od ukupno 114 visokoškolskih ustanova u Srbiji, 68 (59,6 odsto) odgovorilo na upit Ministarstva 18. marta da li održavaju predavanja, nastavu i organizuju ispite.

Dodaje se da je 38 ustanova (33,3 odsto) zvanično obavestilo Ministarstvo da zbog blokada neformalnih grupa studenata ne izvode predavanja.

Ministarstvo kaže da je 18. i 19. marta uputilo dva dopisa visokoškolskim ustanovama podsetivši ih na odredbe Zakona o visokom obrazovanju kojim se utvrđuju poštovanje ljudskih prava i zabrana diskriminacije, obezbeđivanje kvaliteta i efikasnosti studiranja, nepovredivost prostora visokoškolske ustanove i zabrana da se on koristi za aktivnosti koje nisu povezane s obrazovanjem, zabrana političkog i stranačkog delovanja na visokoškolskoj ustanovi.

Ministarstvo je tim dopisima podsetilo i na odredbe tog zakona kojim se uvrđuje obaveza visokoškolske ustanove da organizuje predavanja i druge oblike nastave za sve studente, odgovornost rektora da u pisanom obliku obavesti dekana ukoliko postupa protivno zakonu, prava i odgovornosti zaposlenih, prava i obaveze studenata, kao i disciplinska odgovornost studenata.

U saopštenju piše da je tim dopisima skrenuta pažnja na zakonom utvrđena obavezno postupanje organa poslovođenja visokoškolske ustanove u slučajevima kršenja odredbi na kjoje im je ukazalo.

"Kako 46 ustanova (40,4 odsto) nije odgovorilo na upit Ministarstva u vezi sa organizovanjem nastave na visokoškolskoj ustanovi, inspekcija Ministarstva prosvete je u petak, 21. marta, poslala najavu nadzora nad radom ovih ustanova. Inspekcijski nadzor će, u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, početi u utorak 25. marta, i utvrđivaće se zakonitost postupanja u radu visokoškolskih ustanova", navodi se u saopštenju.

Ministarstvo kaže da su ga o štrajku obavestili Elektrotehnički fakultet, Fizički fakultet i Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, kao i Medicinski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, i da će se u tim ustanovama inspekcijskim nadzorom utvrditi zakonitosti postupanja tokom štrajka.

"Tokom nadzora Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, utvrđene su nezakonitosti u vidu neobezbeđivanja minimuma procesa rada koji podrazumeva realizaciju ispita i konsultativnih oblika nastave", te će tom fakultetu biti naložene mere da nezakonitosti otkloni u roku od tri dana, stoji u saopštenju.

Ministarstvo prosvete navelo je da će sprovođenjem tih nadzora "težiti da obezbedi potpuno poštovanje Ustava i zakona Republike Srbije i omogućavanje ostvarivanje prava svih aktera u visokom obrazovanju, a najpre studenata".

Izvor: Beta, Insajder