Vladisavljev: Partnerstvo Srbije i Kine doprinosi razvoju, ali i proizvodi korozivne posledice
Partnerstvo sa Kinom doprinelo je ekonomskom razvoju i modernizaciji infrastrukture u Srbiji, ali je takođe proizvelo određene korozivne posledice, zaključak je programskog koordinatora Fondacije BFPE za odgovorno društvo i člana "Western Balkans Task Force" Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) Stefana Vladisavljeva, autora publikacije "Omogućavanje kleptokratije - posledice kineskog korozivnog kapitala u Srbiji".

"Razlozi za uspostavljanje visokog nivoa partnerstva su višestruki, a pored ekonomske saradnje, za Beograd je posebno važna činjenica da Peking zauzima principijelan stav po pitanju teritorijalne celovitosti Srbije. Sa druge strane Kina koristi Srbiju kako bi promovisala svoje regionalne platforme za saradnju poput inicijative 'Pojas i put' i mehanizam saradnje Kine i država centralne i Istočne Evrope, ali i da pošalje poruku da je za nju pitanje teritorijalnog integriteta isključivo unutrašnje pitanje koje mora biti regulisano u skladu sa međunarodno pravnim normama", navodi Vladisavljev.
Vladisavljev takođe zaključuje da je sveobuhvatno strateško partnerstvo stvorilo kompleksan odnos koji, pored pozitivnih rezultata, nosi i određene rizike.
"Nedostatak transparentnosti i odgovornosti u pregovorima i realizaciji zajedničkih infrastrukturnih projekata omogućio je političkim liderima da istaknu saradnju s Kinom kao izričito pozitivnu kako bi stekli političku podršku u zemlji. Pored toga, pojavljivanje kineskih radnika u Srbiji izazvalo je zabrinutost u vezi sa suverenitetom zakonodavstva i pružanjem osnovnih prava i usluga koje garantuje domaći zakon".
Takođe je naglašeno da je neophodno rešavati pitanje uticaja kineskih kompanija na životnu sredinu, uz stalno informisanje javnosti o merama koje se preduzimaju kako bi se negativan uticaj smanjio i rešio.
Studija ukazuje na to da je kinesko prisustvo u Srbiji uglavnom inicirano od strane vladajuće političke elite, te da sve viši nivo partnerstva između Beograda i Pekinga nailazi na nizak nivo otpora od strane predstavnika političkih partija u opoziciji.
Autor navodi da su izazovi proistekli iz kineskog prisustva u Srbiji rešivi, te da je neophodno povećanje nivoa transparentnosti procesa pregovora o budućim infrastrukturnim projektima, posvećeno informisanje šire javnosti o stanju uticaja kineskih fabrika na životnu sredinu i obezbeđivanje svih normativnih i praktičnih uslova za rad kineskih radnika u Srbiji.
Izvor: Međunarodni republikanski institut (IRI)