Vrhovni sud Crne Gore stopirao izručenje Do Kvona Južnoj Koreji

Veće Vrhovnog suda Crne Gore donelo je danas rešenje o odlaganju izručenja "kralja kriptovaluta" Do Kvona Južnoj Koreji, do donošenja odluke po podnetom zahtjevu za zaštitu zakonitosti, saopštio je Vrhovni sud.

Do Kvon u pratnji crnogorske policije Foto: Tanjug/AP Photo/Risto Bozovic, File

Veće je, kako su naveli, odlučivalo o predlogu Vrhovnog državnog tužilaštva za odlaganje izvršenja Rešenja Višeg suda od 6. marta i Rešenja Apelacionog suda Crne Gore od 20. marta, podnitom uz Zahtev za zaštitu zakonitosti, prenosi Vijesti.

Vrhovno državno tužilaštvo juče je pred Vrhovnim sudom podiglo zahtev za zaštitu zakonitosti nakon odluke Apelacionog suda o potvrđivanju rešenja Višeg suda u Podgorici kojim se dozvoljava izručenje u skraćenom postupku Do Kvona, a po molbi Južne Koreje, a odbija izručenje po molbi Sjedinjenih Američkih Država.

Zahtev za zaštitu zakonitosti podignut je i zbog toga što Apelacioni sud u žalbenom postupku nije saslušao državnog tužioca u Vrhovnom državnom tužilaštvu suprotno odredbama Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i Zakona o državnom tužilaštvu, kojim je propisano da jedino Vrhovno državno tužilaštvo postupa pred Apelacionim sudom, čime je povredio odredbe krivičnog postupka, a što je bilo od uticaja za donošenje zakonite sudske odluke, navodi se u saopštenju.

Vrhovno državno tužilaštvo predložilo je Vrhovnom sudu da utvrdi da je zahtev za zaštitu zakonitosti osnovan i da donese presudu kojom će se preinačiti odluka Suda.

Apelacioni sud odbio je prekjuče žalbu branilaca Do Kvona i potvrdio rešenje Višeg suda u Podgorici od 6. marta.

Prvostepenim rješenjem Višeg suda dozvoljeno je izručenje u skraćenom postupku Do Kvona, radi krivičnog gonjenja zbog više krivičnih dela po molbi Južne Koreje, dok je odbijeno izručenje ovog okrivljenog u skraćenom postupku po molbi Sjedinjenih Američkih Država.

Izvor: Vijesti