Vrućine i požari u Evropi
Vlasti širom južne Evrope bore se da uspostave kontrolu nad šumskim požarima koji su zahvatili Španiju, Grčku i Francusku, u kojima je stradalo više stotina ljudi, a naučnici za ovakve vremenske katastrofe krive klimatske promene, javlja Rojters.

U Španiji su požari gašeni iz helikoptera, a temperatura je bila iznad 40 stepeni Celzijusa.
Stanovnici doline Jerte, u centrlnom delu zemlje, šokirani su što njihov inače hladan kraj liči na polusušni jug Španije.
"Klimatske promene utiču na sve“, rekao je stanovnik Migel Anhel Tamajo.

Studija objavljena u časopisu "Environmental Research: Climate" zaključila je da je velika verovatnoća da klimatske promene pogoršavaju toplotne talase.
Više od 1.000 smrtnih slučajeva do sada je registrovano u toplotnom talasu koji je trajao skoro nedelju dana u Portugalu i Španiji. Temperature u Španiji dostigle su čak 45,7 stepeni Celzijusa.
Meteorološka služba te zemlje je saopštila da se očekuje da toplotni talas prestane u ponedeljak, ali da će temperature i dalje ostati "nenormalno visoke".

Stanovnici Leirie u Portugalu napuštaju svoje domove zbog šumskih požara.
U Francuskoj su se šumski požari sada proširili na 11.000 hektara u jugozapadnom regionu Žironde, a više od 14.000 ljudi je evakuisano, saopštile su regionalne vlasti.
Francuska je izdala crvena upozorenja za nekoliko regiona, a stanovnici su pozvani „da budu izuzetno oprezni“.
U Italiji, gde su proteklih dana buknuli manji požari, prognostičari očekuju da će narednih dana temperature biti iznad 40 stepeni.

Slične temperature zabeležene su u Portugalu, gde je od toplotnog talasa umrlo 659 ljudi. U toj zemlji je već vladala ekstremna suša.
Visoke temperature, veće od rekordnih 37,8 stepeni iz 2019, prognoziraju se u Velikoj Britaniji. Britanska nacionalna meteorološka prognoza izdala je svoje prvo crveno upozorenje na "ekstremne vrućine" za delove Engleske.
Izvor: FoNet