Vučić: Prioritet u krizi na Kosovu je negovanje bilateralnih odnosa sa SAD
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je prioritet kada je u pitanju kriza na Kosovu i Metohiji, negovanje bilateralnih odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama.

U intervjuu za portal "Pavlović tudej", Vučić je rekao da je za Srbiju važno da razgovara sa Amerikom, jer želi da ima bolje odnose sa SAD.
Srbija je nedavno kupila značajnu količinu vojne opreme - 118 Hamvija (HMMVV) od SAD, nakon što se nekoliko godina suočavala sa preprekama, naveo je portal.
"Od ključnog je značaja da nastavimo da razvijamo naše odnose sa Amerikom u pozitivnom pravcu. To zahteva da budemo odgovorni prema Kosovu i Metohiji, ali i da SAD češće slušaju i žele da čuju srpski stav i perspektivu", istakao je predsednik Srbije.
Upitan da li je imao priliku da razgovara sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom i predsednikom SAD Džozefom Bajdenom o situaciji na terenu i izazovima sa kojima se suočava srpsko stanovništvo na severu KiM, predsednik Vučić se osvrnuo na razgovore koji su u toku sa članovima Bajdenove administracije.
"Nedavno sam razgovarao telefonom sa Blinkenom. Razgovarao sam sa mnogim zvaničnicima američkog establišmenta koji su zaduženi za Kosovo i Metohiju i odgovorni su za stabilnost regiona, uključujući Džona Fajnera, (Dereka) Šolea i (Gabrijela) Eskobara", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je, međutim, kazao da je Srbija u teškoj poziciji jer "koliko god da smo konstruktivni i odgovorni, uvek se nađemo u poziciji kao oni koji im nisu miljenici, jer se ne slažemo sa nezavisnošću Kosova".
"Ma koliko neki politički akteri na Kosovu nepoštovali Ameriku i delovali protivno američkim vitalnim interesima, nažalost, ponekad nam se čini da će uvek imati, ne tako glasnu, podršku Sjedinjenih Država", istakao je Vučić.
Upitan da prokomentariše nedavno nasilje u parlamentu u Prištini, Vučić je kazao da je suština Kurtijevog ponašanja da drži predavanja o demokratiji, ne samo Srbiji nego svima.
"Ne radi se samo o tuči u parlamentu. Zamislite demokratiju u kojoj pucate na pripadnike nacionalne manjine, iz njegove perspektive, a ne iz naše i nikakva istraga se ne pokreće dok ta dela čine vaše institucije. Govorite o demokratiji? Govorite o poštovanju ljudskih prava? Mislim na brojne slučajeve gde su rad u vašem (prištinskom) parlamentu često ometale dimne bombe, suzavac, tuča pesnicama i još mnogo toga", naveo je predsednik Srbije.
Vučić: Sastanak sa Stoltenbergom sledeće nedelje u Briselu
Predsednik Vučić je izjavio da je njegov sastanak sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom zakazan za prvu polovinu naredne sedmice u Briselu, što je predsednik Srbije tražio zbog zaoštrene situacije na Kosovu i Metohiji.
Tačan datum i vreme sastanka, iako su poznati predsedniku, javno će saopštiti NATO blagovremeno.
Vučić je istakao da je zatražio sastanak sa generalnim sekretarom NATO-a jer, u skladu sa Rezolucijom 1244, koja je u skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija, NATO snosi odgovornost za bezbednosnu situaciju na Kosovu i Metohiji i zbog toga što NATO mora da stane na kraj provokacijama iz Prištine.
Vučić je rekao da će zamoliti NATO da ispuni svoju dužnost u skladu sa Rezolucijom 1244 pre nego što se pređe na sastanak Saveta bezbednosti (SB) UN, gde će Srbija izneti činjenične informacije o trenutnoj situaciji na KiM.
Predsednik Srbije naglasio je da je zatražio sastanak sa Stoltenbergom jer smatra da je "poštena osoba" koja je uvek otvorena da sasluša i razmotri srpsku perspektivu.
"Sastanak sam tražio kako bih mu skrenuo pažnju na skoro nemoguć opstanak Srba na Kosovu i Metohiji. Oni trpe direktan fizički pritisak i druge oblike prinude, što neminovno rezultira smanjenjem srpskog stanovništva. To predstavlja oblik etničkog čišćenja koje se dešava na početku 21. veka", naveo je Vučić.
Vučić je rekao, dajući intervju iz predsedničke kancelarije, da će Srbija pred SB predočiti činjenice da je od početka ove godine, sedam Srba ranjeno u napadima Albanaca, a da su počinioci često bili policajci ili pripadnici takozvanih Kosovskih bezbednosnih snaga.
Protiv odgovornih lica protiv Srba ne vode se sudski postupci i nisu pokrenute istrage, napomenuo je Vučić.
Vučić je ukazao da se hapšenja kosmetskih Srba sprovode "samovoljno" isključivo radi sprovođenja politike etničkog čišćenja, po, kako je naveo, "nečijem hiru".
Vučić o organizaciji EXPO27: Verujem da ćemo ostaviti utisak na ceo svet
Predsednik Vučić je izjavio da nije očekivao da će Srbija biti izabrana za domaćina renomirane međunarodne izložbe EXPO 2027, ali da veruje da će biti najbolji domaćin velikog globalnog događaja.
"Bio sam iznenađen jer sam, da budem iskren, očekivao da budemo na drugom mestu. Ovo je bila velika pobeda i velika radost. Nadam se i verujem da ćemo uspeti da budemo najbolji mogući domaćini i da ostavimo utisak na ceo svet. Izgradnjom objekata, organizacijom i gostoprimstvom", rekao je Vučić.
Na organizaciji Međunarodne izložbe EXPO 2027 Srbiji je čestitao američki državni sekretar Entoni Blinken, a predsednik Vučić izrazio je uverenje da će u naredne četiri godine zemlja biti izgrađena i unapređena u skladu sa demokratskim principima, poštujući prava svih manjina u zemlji.
"Verujem da ćemo uspeti da izgradimo i unapredimo našu zemlju u naredne četiri godine, tek toliko da budemo ponosni na svoja dostignuća u raznim oblastima pred celim svetom", poručio je predsednik Srbije.
Međunarodna specijalizovana izložba EXPO 2027 sa temom "Igra(j) za čovečanstvo - sport i muzika za sve" biće organizovana u Beogradu od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine.
Vučić je takođe naveo da bi mu bila velika čast kada bi ponovo ugostio u Srbiji američkog predsednika Džozefa Bajdena.
"Ugostio sam predsednika Bajdena 2016. dok sam bio premijer i ostavio je veoma dobar utisak na mene. Reč je o izuzetno dobro pripremljenoj ličnosti. Ne verujem da ću ponovo imati tu priliku, ali bila bi mi velika čast i voleo bih da ga ugostim u Beogradu i Srbiji", naveo je Vučić.
Govoreći o budućnosti srpsko-američkih odnosa, Vučić je istakao ulogu srpskih iseljenika u jačanju veza između dve zemlje.
On je ocenio da je globalizacija vremenske i prostorne razlike učinila beznačajnim i istakao značaj ovih veza sa dijasporom.
"Globalizacija je proces koji apsolutno dominira. Stoga su ove veze sa dijasporom danas, čak i ako država ništa ne uradi, mnogo jače, mnogo važnije i mnogo značajnije nego što su ikada bile", rekao je on.
Izvor: Tanjug