Zamenik ambasadora Rusije pri UN: Rusija će se vratiti sporazumu o žitu ako bude ispunjeno sedam uslova
Zamenik ambasadore Rusije pri Ujedinjenim nacijama Dmitrij Poljanski rekao je večeras na sednici Saveta bezbednosti da će se Rusija vratiti sporazumu o žitu ako bude ispunjeno sedam uslova, među kojima su oni koji se odnose na izvoz ruskog žita i đubriva i ponovonog povezivanja na sistem SWIFT.

"Prvi uslov je pravi, a ne spekulativni zaključak iz sankcija o isporuci ruskog žita i đubriva na svetska tržišta. Drugo, moraju se ukloniti sve prepreke za ruske banke, finansijske institucije koje servisiraju snabdevanje hranom i đubrivima", rekao je on, prenose RIA Novosti.
Kako je istakao, to uključuje neposredno povezivanje finansijskih organizacija sa međunarodnim bankarskim sistemom SWIFT i poručio da Moskvi ne bi odgovarala "bilo kakva nova obećanja i ideje po tom pitanju".
Pored toga, kako je naveo, neophodno je obnoviti isporuku u Rusiju rezervnih delova i komponenti za poljoprivrednu mehanizaciju i industriju đubriva.
On je dodao da je cena ovih delova za domaće proizvođače povećana za 40 odsto, da je istovremeno rast troškova u finansijskim transakcijama iznosio oko 10 odsto, a ukupni gubici dostigli su 1,6 milijardi dolara.
Poljanski je rekao da je četvrti uslov rešenje svih pitanja sa čarterom brodova i osiguranjem izvoza ruske hrane, kao i obezbeđenje celokupne logistike ovih isporuka.
“Povećanje troškova zakupa morskih plovila za prevoz robe, troškova međunarodnih finansijskih poravnanja i drugih transakcija doveli su do gubitka profitabilnosti isporuka za faktor dva“, precizirao je Poljanski.
Pored toga, prema njegovim rečima, potrebno je obezbediti nesmetane uslove za proširenje snabdevanja ruskim đubrivima i sirovinama za njihovu proizvodnju.
Reč je, između ostalog, o obnavljanju rada amonijačnog gasovoda Toljati-Odesa.
Među uslvoma Rusije je i deblokada ruskih sredstava vezanih za poljoprivrednu industriju.
Poslednji uslov koji je izneo Poljanski je vraćanje prvobitne humanitarne prirode „žitnog sporazuma“, koji , kako je rekao, treba da bude u interesu zemalja u nevolji, a ne da "bogate zemlje čini još bogatijima“.
Poljanski je istakao da će se Moskva, čim se ispune svi ovi uslovi, odmah vratiti na "žitnom sporazumu".
"Međutim, u ovom trenutku predstavnici Rusije vide i čuju samo demagogiju i licemerje", zaključio je on.
Erdogan razgovarao sa Zelenskim o produžetku Sporazuma o žitu
Sporazum o žitu i rešavanje ukrajinske krize bili su u fokusu telefonskog razgovora predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana i njegovog ukrajinskog kolege Volodimira Zelenskog, saopšteno je iz kancelarije turskog predsednika.
"Predsednik Erdogan održao je telefonski razgovor sa ukrajinskim predsednikom Zelenskimm na njegov zahtev. Dvojica lidera razgovarala su detaljno o pitanju produžetka sporazuma crnomorskog izvoza žitarica. Erdogan je poručio da se Turska ne štedi u pokušajima da se obnovi mir u Ukrajini", istakli su iz Erdoganove kancelarije, preneo je TASS.
Sporazum o žitu, koji su prvi put potpisali predstavnici Rusije, Turske, Ukrajine i UN 22. jula prošle godine i produžavan na po 120 dana, prestao je da važi 18. jula, kada je Rusija poručila da neće biti produžen jer nisu ispunjeni zahtevi te zemlje iz sporazuma.
Izvor: Tanjug