Zapadni zvaničnici stižu u Emirate u pokušaju da Rusiji onemoguće nabavku naprednih mikročipova
Visoki zapadni zvaničnici stižu u Ujedinjene Arapske Emirate kako bi razgovarali o sankcijama jer raste zabrinutost zbog robe koja se izvozi u Rusiju i koja bi potencijalno mogla da se koristi u ratu Moskve protiv Ukrajine.

Predstavnici Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i Evropske unije doputovali su ove nedelje u zalivsku zemlju da razgovaraju o primeni sankcija Rusiji u okviru širih napora sa nizom „partnerskih“ zemalja, rekao je portparol američke ambasade za Si-En-En.
Wall Street Journal, koji je prvi izvestio o poseti, piše da ona dolazi kao deo „kolektivnog globalnog napora da se kompjuterski čipovi, elektronske komponente i drugi takozvani proizvodi dvostruke namene, koji imaju i civilnu i vojnu primenu, drže što dalje od ruskih ruku.”
"UAE rade sa svojim prijateljima i saveznicima na rešavanju svih zabrinutosti u vezi sa sankcijama Rusiji“, rekao je visoki zvaničnik UAE za CNN.
Prošle nedelje, gigant u proizvodnji čipova Nvidia saopštio je u regulatornom podnesku da je američka vlada dodala dodatne zahteve za licenciranje za H100 i A100 čipove, koji se često koriste za generativnu veštačku inteligenciju, za kupce na Bliskom istoku. Novo ograničenje dolazi zbog zabrinutosti SAD zbog transfera tehnologije u zemlje pod sankcijama.
Rivalski proizvođač čipova AMD takođe je dobio pismo sa sličnim ograničenjima, preneo je Rojters, pozivajući se na izvor koji je upoznat sa situacijom.
Nejasno je koje bliskoistočne države potpadaju pod dodatne mere.
Portparol američkog Ministarstva trgovine negirao je da SAD blokiraju prodaju čipova na Bliskom istoku, preneo je Rojters.
Saudijska Arabija i UAE navodno kupuju hiljade Nvidijinih čipova koji se koriste za pravljenje softvera za veštačku inteligenciju, objavio je Fajnenšel tajms u avgustu pozivajući se na „svoje izvore“.
Upitan o ograničenjima u prodaji čipova, zvaničnik ministarstva spoljnih poslova UAE je rekao da zemlja upravlja “jednim od najsofisticiranijih carinskih sistema u regionu“.
“Ovaj sistem se kontinuirano i sistematski ažurira kako bi odražavao razvoj u oblastima kao što su tehnologije dvostruke upotrebe i osetljive tehnologije“, rekao je zvaničnik, koji je zatražio da ostane anoniman,ž za CNN.
UAE su uložili velike sume u razvoj programa veštačke inteligencije i imaju ministarstvo posvećeno tehnologiji. Trenutno pravi velike jezičke modele (LLM) koristeći napredne mikročipove.
Model AI jezika pod nazivom „Falcon LLM“ pokrenut je ranije ove godine od strane Instituta za tehnološke inovacije UAE, a model veštačke inteligencije na arapskom jeziku pod nazivom „Jais“ predstavio je programer G42 iz Abu Dabija prošle nedelje.
Rusija je pod sankcijanma SAD i drugih zapadnih zemalja nakon invazije na Ukrajinu prošle godine. Ali većina od njih su primarne sankcije, koje se mogu primeniti samo na teritoriji te zemlje.
Zapadni zvaničnici su posetili UAE nekoliko puta u poslednje dve godine da bi upozorili regionalni poslovni centar da pomoć Moskvi da izbegne sankcije neće biti bez posledica.
SAD su ranije sankcionisale entitete i pojedince u UAE zbog izbegavanja sankcija, uključujući dve kompanije za vazdušni transport sa sedištem u UAE zbog saradnje sa sankcionisanom iranskom firmom u transportu iranskih bespilotnih letelica, osoblja i prateće opreme iz Irana u Rusiju.
“UAE se striktno pridržavaju sankcija UN-a i ima jasne i snažne procese za rešavanje sankcionisanih subjekata, što je sprovedeno protiv brojnih kompanija“, rekao je zvaničnik ministarstva spoljnih poslova UAE.
Centralna banka UAE je u martu otkazala licencu ruskoj MTS banci nakon što se ona našla pod sankcijama SAD i Velike Britanije.
Zalivska država je hodala po tankoj žici između Vašingtona i Moskve od početka rata u Ukrajini u februaru 2022. godine, odlučivši da ostane neutralna jer smatra da se svetski poredak kreće ka multipolarnosti.
Ona je osudila rusku invaziju na Ukrajinu, ali je proširila ekonomske veze sa Moskvom.
Prošle nedelje Emirati su bili jedna od šest zemalja, uključujući Saudijsku Arabiju i Iran, koje su bile pozvane da se pridruže BRIKS-u, grupi nacija koju efektivno predvodi Kina sa Rusijom.
UAE nisu zvanično prihvatile poziv.
Blok je održao svoj prvi samit 2009. sa četiri članice pre nego što je sledeće godine priključena i Južna Afrika.
“Iz perspektive UAE, pridruživanje BRIKS-u znači proširenje i unapređenje našeg diplomatskog kruga. Gledamo na BRIKS iz geo-ekonomske, a ne geo-političke perspektive, sa ciljem da ojačamo našu ekonomsku konkurentnost“, rekao je visoki zvaničnik UAE za CNN.
Izvor: CNN