Zeleno-levi klub traži anketni odbor za Savamalu i komisiju za Beograd na vodi

Poslanici Zeleno-levog kluba u Skupštini Srbije, iz pokreta Ne davimo Beograd, podneli su parlamentu predloge za formiranje anketnog odbora o rušenju u Savamali, kao i komisije koja bi se bavila detaljima ugovora o projektu "Beograd na vodi", rekla je poslanica te grupe Jelena Jerinić.

Narodna skupština Srbije, specijalna sednica o Kosovu i Metohiji. Foto: Srđan Ilić

„Uprkos namerama Srpske napredne stranke da potpuno obesmisli instituciju anketnih odbora, mi smo podnošenjem ovih predloga želeli da pokažemo da ne odustajemo od istine o dešavanjima u Savamali, kao i da ne odustajemo od raskrinkavanja projekta Beograd na vodi“, rekla je Jerinić novinarima u Skupštini Srbije.

Istakla je da oni anketne odbore smatraju važnim alatom u opozicionoj borbi, načinom da istaknu ona pitanja za koja smatraju da je važno da budu istražena u interesu javnosti.

Jerinić je ocenila i da SNS-u ne bi odgovaralo formiranje 21 anketnog odbora koji predlaže ta stranka, jer kako je navela, u anketnim odborima svaka poslanička grupa ima po jednog člana.

„Trebalo bi prebrojati poslaničke grupe koje u anketnim odborima ravnopravno učestvuju. Svaka ima po jednog predstavnika, ne radi se o srazmernoj zastupljenosti, tako da mislim da ni njima ne bi išlo u prilog formiranje svih ovih 20-ak anketnih odbora koje su predložili“, istakla je ona.

Poslanik Robert Kozma kazao je da zahtevju osnivanje anketnog odbora za slučaj Savamala „zato što u proteklih šest godina državni organi nisu učinili gotovo ništa, nisu pružili pravilnu zaštitu građanima i nisu procesuirali odgovorne za organizovanje rušenja“.

„Upravo zato što mi odgovorno shvatamo kontrolnu funkciju ovog parlamenta i ulogu anketnog odbora, zahtevamo da se ovaj saziv parlamenta izjasni o rušenju u Savamali i omogući građanima da na jedan nepristrasan način dođe do odgovora na sva pitanja“, kazao je Kozma.

On je istakao da neće dozvoliti da se institucija anketnih odbora i novi saziv parlamenta „dovede u pitanje raznim opstrukcijama SNS-a“ i dodao da će insistirati da se inicijativa za osnivanje tog anketnog odbora stavi na dnevni red Skupštine.

Poslanik Đorđe Pavićević rekao je da pored anketnog odbora predlažu i osnivanje komisije koja bi se bavila ulaganjem države i grada u projekat „Beograd na vodi“, pa i sve pripremne radove, pripremu terena, eksproprijacije i cene rušenja u Savamali.

„Pa da time vidimo ona obećanja kojima je ovaj projekat proglašen projektom od javnog interesa, jer je vredan 3,5 milijardi dolara, a da se u posao ušlo sa preduzećem u kome Srbija ima udeo 32 odsto i da će to biti, maltene, posao stoleća“, kazao je Pavićević.

On je naveo da se prošle godine videlo da preduzeće „Beograd na vodi“ duguje gradu Beogradu oko 100 miliona evra i da je taj dug „nestao potpuno čudesnim dogovorom gradskih vlasti i predstavnika preduzeća ulaganjem u infrastrukturu koju niko nije video“.

„Postoje ozbiljne sumnje da su i grad i država ozbiljno finansijski oštećeni realizacijom tog projekta“, rekao je Pavićević i dodao da će tražiti da komisija ispita poslovanje firme „Beograd na vodi“ i svih drugih povezanih preduzeća.

Izvor: Beta