Žofre: Geopolitička situacija ističe važnost uštede energije i povećanja upotrebe obnovljivih izvora
Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žofre izjavio je danas u Beogradu da trenutna geopolitička situacija u svetu naglašava važnost uštede energije i povećanja upotrebe obnovljivih izvora energije.

„To je ključno za smanjenje naše zavisnosti od zemalja koje pokušavaju da iskoriste energiju kao oruđe za vođenje ratova i imperijalističkih ambicija, poput onoga što Rusija danas radi u Ukrajini", rekao je Žofre povodom početka Nedelje klimatske diplomatije u Srbiji.
Žofre je naveo da je energetska efikasnost "važan segment podrške EU energetskom sektoru Srbije", saopštio je EU info centar.
„Da bi smanjila potrošnju energije i negativan uticaj na životnu sredinu, Srbija već radi sa EU na uvođenju energetski efikasnijih tehnologija i povećanju energetske efikasnosti zgrada i industrije. EU ostaje snažno posvećena pomaganju Srbiji da unapredi svoju politiku u ovom sektoru kao što je to činila poslednjih 20 godina", dodao je Žofre.
Ovogodišnja Nedelja klimatske diplomatije, globalna kampanja koju su pokrenule Evropska unija i njene članice, počela je danas u Srbiji i obuhvatiće teme poput očuvanja i štednje energije, energetske efikasnosti i ubrzanja korišćenja obnovljivih izvora energije, navodi se u saopštenju.
Nedelja klimatske diplomatije, koju je EU pokrenula kako bi podstakla saradnju u oblasti klimatskih promena, ali i konkretne akcije, ove godine će u Srbiji trajati do 1. novembra, do kada će Delegacija EU organizovati nekoliko aktivnosti tim povodom.
Među tim aktivnostima su tribina u partnerstvu sa Grin festom na temu struje i uštede energije, projekcije francuskog dokumentarnog filma "Jednom kada znaš" u Beogradu, Nišu i Novom Sadu, kao i konferencija o klimi u Valjevu, u organizaciji lokalne organizacije iRevolucija.
U okviru Nedelje klimatske diplomatije, Delegacija EU u Srbiji će učestvovati na konferenciji "Razgovori o klimi i klimatski pametnim partnerstvima", 31. oktobra, u okviru UN programa Dekada akcije, u organizaciji Ministarstva zaštite životne sredine Srbije i Ujedinjenih nacija.
Ušteda energije je najbrži i najjeftiniji način za rešavanje trenutne energetske krize, dok će povećanje obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti dati podsticaj zelenoj tranziciji i smanjiti uticaj staklene bašte uz istovremeno poboljšanje energetske bezbednosti, navodi se u saopštenju.
Evropska unija je najveći donator energetskog sektora u Srbiji, sa investicijama od preko 830 miliona evra grant sredstava od 2000. godine, dodaje se.
EU finansira projekte u Srbiji koji imaju za cilj sigurnost snabdevanja, diversifikaciju izvora energije, liberalizaciju tržišta i unapređenje energetike. efikasnost. Krajnji cilj je smanjenje zagađenja i ublažavanje klimatskih promena, što su ciljevi Evropskog zelenog dogovora i Zelene agende za zapadni Balkan, koje je Srbija podržala 2020. godine.
Izvor: Beta