Akcija MUP-a do juna: Predaja oružja bez konsekvenci (VIDEO)

Juče je počela akcija legalizacije oružja, koja traje mesec dana. U tom periodu, bez ikakvih pravnih konsekvenci, svi građani mogu da predaju oružje i municiju, ili da pozovu pripadnike MUP-a da dođu kod njih, i to preuzmu.

Foto: Insajder

“Predaj oružje – bez ikakvih pitanja o poreklu i straha od krivične odgovornosti i posledica” – akcija je predaje oružja koju je MUP započeo juče i koja će trajati do 8. juna. 

Bojana Otović Pjanović iz Službe za suzbijanje kriminala UKP-a za "Marker" objašnjava da građani oružje mogu predati policiji bez potrebe da se bilo šta potpisuje.

"Ono što je suština ove akcije i što bi građani trebalo da znaju je da apsolutno mogu pozvati policiju ukoliko imaju bilo kakav problem da odu u najbližu policijsku stanicu i u dogovoru sa mesnom nadležnom policijskom stanicom predaju oružje policijskim službenicima, bez potrebe da potpisuju, da se legitimišu ili bilo šta tome slično“, navodi Otović Pjanović.

Akcija se sprovodi u skladu sa Zakonom o oružju, a na osnovu naredbe ministra policije posle dva masovna ubistva u Beogradu. Od početka akcije do juče u 15 časova - na teritoriji cele države predato je ukupno oko 1 400 komada legalnog i ilegalnog oružja, oko 45 000 komada municije i 100 minsko - eksplozivnih naprava. 

Saša Đorđević iz Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala objašnjava da je legalizacija jedan od načina da se to oružje skloni sa ulice.

"Iako je kontroverzno rešenje jer znači aboliranje od krivičnog gonjenja u okruženju gde postoji mnogo oružja, čini se da je to rešenje veoma dobro, pogotovo što se često ispostavi da mladi imaju to oružje“, objašnjava Đorđević.


Ovo nije prva akcija prikupljanja ilegalnog oružja u Srbiji. Jedna od masovnijih bila je posle ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića u okviru akcije Sablja. I posle 2003. organizovane su slične akcije, ali je odziv po pravilu bio nizak.

"U Srbiji od 2015. do danas bilo je četiri legalizacije oružja, odnosno oružja koje nije registrovano na zakoniti način i rezultati su bili slabi. Svaki put su građani sve manje i manje oružja predavali policiji. Postoji nekoliko razloga zbog čega je to. Pre svega je to loša kampanja, tajming, to se uglavnom radilo tokom leta i građani su jednostavno imali nepoverenje u policiju“, kaže Đorđević.

Da nepoverenje u institucije može da dovede do opšte opasnosti pokazuje i činjenica da se ranije deo građana pre odlučivao da nelegalno oružje odbaci nego da ih preda državi, bez posledica. Tako je 2015. MUP čak javno morao da apeluje na građane da bombe ne bacaju u kontejnere, rečna korita i obode šuma već da ih predaju. I šest godina kasnije, prisutni su nepoverenje i neodgovornost pojedinaca.

Tako je Aleksandar Vučić u nedelju saopštio da su nadležni u dva šatorska krila negde između Krnjače i Ovče pronašli više automatskiih pušaka i 650 metaka. "To je bilo bačeno, ostavljeno. Dakle, molim ljude da samo odu u stanicu policijsku i ostave to. Ništa više“, naveo je Vučić.

Na opštu odgovornost danas apeluju i iz MUP-a, navodeći da ohrabruje podatak da se policiji, osim ilegalnog oružja, od juče sve više predaje i ono sa dozvolom. 

"Treba svi da imamo svest o svojoj ličnoj bezbednosti i opštoj sigurnosti i bezbednosti svih ljudi u našem okruženju. Pogotovu minsko - eksplozivne naprave i oružje veliki rizik nose sa sobom, i zato zaista moramo odgovorno da se ponašamo i da se nosimo sa svim tim“, napominje Bojana Otović Pjanović iz Službe za suzbijanje kriminala UKP.

90 odsto oružja na Balkanu je u rukama građana - poslednji su podaci Beogradskog centra za bezbednosnu politiku. Prema tim procenama, na svakih 100 stanovnika ima 30 komada oružja, a u Srbiji i Crnoj Gori na 100 stanovnika čak 40 komada lakog naoružanja.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.