Antonijević u Markeru: Solidarnost mora da postoji kada govorimo o iregularnim migrantima (VIDEO)
Stučnjak za ljudska prava Milan Antonijević rekao je u emisiji Marker da solidarnost mora da postoji kada govorimo o iregularnim migrantima. Sagovornik kaže da kao država moramo da imamo rešenje ovog pitanja.

Antonijević je rekao da se juče potpisan memorandum bavi pre svega zaštitom naših granica, naročito, kako kaže, one ka Severnoj Makedoniji, saradnji naše policije i policiji Austrije i Mađarske povodom rešavanja ovog pitanja.
"Ovo rešava pitanje smanjenja broja iregularnih prelazaka naše granice, ali ostavlja otvorena sva ona pitanja poštovanja ljudskih prava ne samo u Srbiji gde takvih kršenja nije bilo u velikoj meri već u brojnim zemljama Zapadne Evrope, pre svega neposrednih suseda i Hrvatske i Mađarske, gde su sva ova kršenja bila evidentirana", rekao je Antonijević.
Antonijević kaže, da bi solidarnost posebno morala da postoji kada govorimo o iregularnim migrantima.
"Da se njima pruži određeni nivo zaštite, ali i da se Evropska unija sa svoje strane kroz Evropsku komisiju bavi podizanjem kvaliteta njihovog života u zemljama porekla, da se sva pitanja zbog kojih oni napustaju svoje zemlje, ukoliko su to kršenja ljudskih prava, da se o tome razgovara na međunarodnom nivou", rekao je sagovornik u Markeru.
Dodaje da svako može biti žrtva progona. Antonijević kaže kako se nada da će takva solidarnost postojati i u Srbiji. On kaže da je postojala od 2015. godine.
Sagovornik ističe da imamo sa jedne strane Komeserijat za izbeglice za izbeglice koji pruža određeni nivo zaštite.
Takođe, kako kaže, tu je i Evropska unija koja je opremila sve kapacitete.
"Unija koja je opremila, sve one smeštajne kapacitete, one koji se nalaze u Srbiji, naravno treninzi sa policijom kako bi se sprečla upotreba sile, pre svega govorimo o tim sistemima zaštite koji moraju postojati u svakoj od zemalja", objašnjava Antonijević.
Antonijević: Važno je da se u Srbiji borimo protiv lažnih vesti
Sagovornik ističe da je izuzetno značajno da se u Srbiji borimo protiv lažnih vesti.
"Vrlo često su neke političke, ekstremističke grupe zloupotrebljavale povećanje broja migranata u Srbiji kako bi započele svoje kampanje koje potpuno skreću pažnju sa tih ljudskih tema", poručio je Antonijević.
On kaže da je broj migranata premašio onaj broj iz 2016. godine. Govorimo, kako kaže Antonijević, o nečemu što je problem celokupne Evrope.
"Govorimo o nečemu što je problem celokupne Evrope, a ne samo one zemlje koje su prve na udaru, to mislim pre svega na Grčku i na zemlje sa kojima se Srbija graniči, ti kapaciteti EU, na njima se radi, kako bi se ovaj talas izbeglica i migranata na određeni način apsorbovao", objašnjava Antonijević.
Sagovornikne kaže da treba zaboraviti da ima dosta problema sa krijumčarenjem i pitanjima sa druge strane zakona na koje naša i druge evropske države, kako kaže, moraju dati odgovor.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.