Arhitekta Bojan Kovačević: Zakonske procedure se svele na verovanje u nečiju reč (VIDEO)
Vlada Srbije je Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o posebnim postupcima predala Narodnoj skupštini 17.januara, a neke od izmena su puštanje objekata na privremeno korišćenje i izdavanje rešenja o građevinskoj dozvoli bez saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu. Zbog toga što je predlog napisan bez javne rasprave usled hitnosti, kao i sadržaja samih izmena, tridesetak katedri i strukovnih udruženja je tražilo njegovo povlačenje. Takođe, oni zahtevaju i povlačenje predloženih izmena Zakona o planiranju i izgradnji. Predsednik Akademije arhitekture Srbije Bojan Kovačević za Insajder emisiju “Marker” ističe da su se zakonske procedure svele na verovanje u nečiju reč.

“Skok u budućnost” - kako vlast zove pripreme za svetsku Expo izložbu, ipak je možda - “korak unazad”, jer nove izmene i dopune Zakona o posebnim postupcima za potrebe ovog projekta ukidaju postojeće zakonske procedure vezane za projektovanje i izgradnju.
Izmenama je predviđeno da se građevinske dozvole za pojedinačne delove objekata, počev od temelja, izdaju parcijalno i to bez prethodno usvojenih studija o proceni uticaja na životnu sredinu. Arhitekta i predsednik Akademije arhitekture Srbije Bojan Kovačević ističe, da izjava jednog čoveka apsolutno nije dovoljna potvrda da bi se ova procedura ukinula.
“Organ nadležan za izdavanje rešenja o građevinskoj dozvoli može izdati rešenje o građevinskoj dozvoli i prijavu radova bez saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, uz izjavu odgovornog projektanta da je priložena dokumentacija usaglašena sa merama i uslovima zaštite životne sredine. To liči ono što Srbiji kažu majke mi. Mislim, jednostavno je previše naivno za građevinarstvo kao jednu vrlo ozbiljnu delatnost”, ukazuje arhitekta Bojan Kovačević.
Definišu se čak i privremene građevinske dozvole. I to nije sve - objektima će, ako zakon bude usvojen, biti omogućen i probni rad na period od dve godine, i to samo na osnovu pozitivnog mišljenja Komisije za tehnički pregled, a bez upotrebne dozvole. Osim privremenih objekata, odnosno paviljona u kojima će države učesnice organizovati izložbe, skraćena procedura odnosiće se čak i na objekte sa trajnom namenom.
Arhitekta Bojan Kovačević kaže da sve to znači i odsustvo ustaljenih procedura koje služe za otklanjanje bezbednosnih rizika na izgrađenim objektima.
“Kada je reč o bezbednosti, ja volim da se setim jedne poslovice, kako se dele vozači vespena - na one koji su već padali sa motora i na one koji tek treba da padnu. Mi, posle ove nastrešnice, verovatno, a lajička javnost još i više, razmišljamo gde bi i šta bi moglo ponovo da se desi. Potencijalno sa mnogo većim saldom nego u Novom Sadu. Ja ću vas upozoriti, podsetiti na činjenicu da je ispod te nastrešnice tamo bilo mnogo više ljudi nego što je ovih petnaest plus dvoje koji su stradali 1. novembra. A i taj broj je, naravno, katastrofalan”, smatra arhitekta Bojan Kovačević.
Predlog izmena napisan je i bez javne rasprave. To je po Zakonu o državnoj upravi i Poslovniku Vlade moguće, u slučaju dovoljno opravdanog razloga, kakvi su hitnost i efikasnost. Te izmene bi pred poslanicima mogle da se nađu već početkom marta, za kad je planirano redovno skupštinsko zasedanje.
“Ono što je nezgodno kad se čitaju ti predlozi je između ostalog birokratski jezik koji je, zapravo, stalno usavršavanje i izlaženje države u susret investiranju. I to investiranju po svaku cenu, jer je taj ekonomski model koji nameće i predsednik Republike - kome to nije posao i čitav njegov tim, dostigao jednu potpuno nerazumnu meru. Sve je to - ja to tako zovem - to su sve vanbračna deca Beograda na vodi. Mi nismo Beograd na vodi obradili kao država kako treba, sa svim tim propustima i sad iskašljavamo po epizodama sve te stvari”, upozorava arhitekta Bojan Kovačević.
I Udruženje arhitekata Srbije saopštilo je danas da je, zajedno sa predstavnicima više fakulteta, instituta i nevladinih organizacija, od Ministarstva građevinarstva zatražilo da se predlog povuče iz skupštinske procedure.
“Ako je neko hteo da bira najgori mogući trenutak, to je ovaj sada. Način na koji su reagovale stručne asocijacije, katedre i tako dalje, pokazuje jednu vrstu apsolutne pobune, ako mogu tako da kažem. A s druge strane, potpuno je jasno da se državi žuri, jer kasne, odnosno u ozbiljnom su problemu zbog rokova. Jednostavno u nizu detalja ovih zakonskih predloga se vidi da to zapravo inklinira onome da može da radi figurativno ko šta hoće”, kaže arhitekta Bojan Kovačević.
On ukazuje da projekat EXPO ‘27 nema podršku društva, niti stručne javnosti.
“To je nečija, kako da kažem, želja ili potreba da propagira Srbiju, što ovako kao generalni cilj uvek može biti prihvaćeno; ali nečija lična ambicija je tu prevršila svaku meru i sad je pravi termin, jer sve što se dešava je trka s vremenom, a 2027.godina je iz ugla svih dešavanja, studenata i tako dalje - mnogo daleko”, smatra arhitekta Bojan Kovačević.
O nedostatku podrške međunarodne zajednice u ovoj situaciji, Kovačević kaže da ne osluškuje šta ona radi jer mnogo puta nije reagovala na razne stvari koje su se ovde dešavale, te da je sve na rukama struke i javnosti.
“Svedoci da, kako se to ovih dana dešava, ni Istok ni Zapad uopšte ne reaguju na stvari koje se kod nas dešavaju, ali mi moramo to da uradimo i naše asocijacije su sve to uradile iz onog elementarnog sećanja odgovornosti da niste prečutili i niste odspavali tu epizodu. Šta će biti, ne znam, ali mi se čini da neko ko je pritisnut događajima i rokovima zapravo proizvodi samo i sebi još veće probleme”, zaključuje arhitekta Bojan Kovačević.
Udruženje arhitekata Srbije pozvalo je i poslanike Skupštine Srbije da uzmu u obzir te činjenice i da ne izglasaju njihovo usvajanje ukoliko predlozi tih zakona ne budu povučeni iz procedure.
Zahtev su, pored članica Udruženja arhitekata Srbije, potpisali i Arhitektonski fakultet, Geografski fakultet i Građevinski fakultet u Beogradu, Savez građevinskih inženjera Srbije, Asocijacija prostornih planera Srbije, Akademija arhitekture Srbije, Akademija inženjerskih nauka Srbije, DokoMoMo Srbija, Društvo građevinskih konstruktera Srbije, Društvo konzervatora Srbije, Evropa nostra Srbija, Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije, Ministarstvo prostor, Nacionalni komitet ICOMOS Srbija, Nova planska praksa i Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.