Bešić (FPN) za Marker: Ako energija i izdržljivost studenata ostane ovako visoka, ostvariće sve što žele (VIDEO)

Profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) u Beogradu Miloš Bešić rekao je gostujući u emisiji Marker, na Insajder televiziji da je teško predvideti dalji razvoj događaja kada su studentski protesti u pitanju; te kaže da će u jednom momentu nesumnjivo doći do dijaloga, ali da se postavaljaju pitanja ko će razgovarati i šta će biti tema. Dodaje da je nivo energije protesta na visokom nivou i da, ukoliko situacija ostane takva, studenti će, nesumnjivo, ostvariti svoje ciljeve.

Blokada Autokomande. Foto: Srđan Ilić

"Nivo snage, energije i izdržljivosti studenata su na veoma visokom nivou. To je za sad bio slučaj. Ako to ostane tako, oni će naprosto da ostvare sve što budu želeli da ostvare. Tu nema nikakve sumnje. Druga stvar, očito je da šire strukture društva, prosvetari, ratari, radnici, penzioneri, prevoznici, taksisti, advokati daju prilično široku podršku studentskim protestima. To sad govori o tome da vi imate jednu vrstu sinergije različitih struktura što daje poseban zamah i snagu samim protestima i pozitivnu predikciju nekih njihovih ishoda,” ocenjuje za Marker profesor FPN-a.


S druge strane, kako dodaje, iako vladajuća stranka "snažnom organizacijom može da napravi određene komunikacijske efekte", on smatra da je njihov "nivo energije i motivacije opao".

Kada je reč o pozivima na dijalog, profesor Miloš Bešić kaže da će do toga nesumnjivo doći u jednom momentu, ali da su važnija pitanja "ko će razgovarati" i "šta je tema". 

“U jednom trenutku će sesti neki akteri za sto da razgovaraju, ali pitanje je koji će to trenutak da bude, u kom scenariju, šta će da prethodi tom trenutku, šta će da dovede do tog trenutka, i ono što je vrlo bitno, šta će biti predmet te diskusije," kaže Bešić za Marker.

Dodaje i da su studenti poslali dve poruke, od kojih je prva ključna.

“Šta bi bio predmet tih razgovora? Ako su zahtevi predmet tih razgovora, studenti neće da razgovaraju. Oni žele da svi zahtevi budu bezuslovno ispunjeni. Dijalog, podrazumeva, dobru volju aktera - ako je ima. Ovde nema, iz velikog broja političkih razloga i odsustva dijaloga u prethodnih 12 godina, prosto je teško to uspostaviti. Drugi faktor je kriza poverenja, prosto ne postoji poverenje", navodi Bešić.

Na pitanje o formiranju ekspertskih timova koji bi pregledali dokumentaciju i odlučivali da li su zahtevi ispunjeni ili ne, Bešić kaže da postoje "dve strane priče" od kojih je jedna arhitektonsko-građevinska, a druga finansijska.

"Priča oko korupcije je poseban aspekt i time se treba baviti posebno. Ono što je meni indikativno kada je reč o tome je da nadstrešnicu u finansijskom smislu, možemo da uzmimo kao paradigmu ili vrh ledenog brega velikog broja drugih poslova koji su rađeni. Ako je to paradigma, onda imamo ozbiljan problem. Ovde može jedan slučaj nadstrešnice koji se desio, pokazati ili otkriti neku paradigmu ili modele koje su rađene na drugim mestima", objašnjava Bešić.

Dodaje da je pažljivo pratio izlaganja vlasti kada je reč o ispunjavanju uslova. 

"Ono što se videlo jeste da je rečeno da neki papiri ne postoje ili ih je nemoguće naći, jer nisu završeni radovi. Što je po sebi indikativno. Dakle, ako se traži sva dokumentacija koja je potrebna da bi stanica bila puštena u promet, mi nikada nećemo imati sve dokumente", kaže Bešić.

On smatra da vlast nesumnjivo želi da ide na izbore, te da će "suština njihove strategije biti da se lopta prebaci na partijsko-politički teren".

 “Ako se bude lopta prebacila na političko-partijski teren, oni su na svom terenu. I oni tu utakmicu znaju da igraju. Oni još uvek imaju snažnu organizaciju, imaju kontrolu ključnih medija, imaju kontrolu nad institucijama. Dakle, imaju sve ono što trebaju da imaju. Nemaju onu motivaciju, snagu i energiju koju su imali ranije, ali računaju da uz odsustvo snažne opozicije mogu da odigraju kao što su odigrali ranije", objašnjava on i ističe da u tome ne mogu da uspeju "ukoliko svi ključni politički akteri kažu 'ne' izborima" i dodaje da će se onda "ići na rekonstrukciju vlade”.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.